A német Kereszténydemokrata Unió elnökválasztásának szoros eredménye erősítheti a párt megosztottságát – vélekedett Navracsics Tibor. „Ez alapján az eredmény alapján szerintem megkockáztatható, hogy semmi nem dőlt el a CDU-ban” – fogalmazott az uniós biztos, aki szerint mindkét tábor csalódott. Az új elnök tábora nagyobb győzelmet szeretett volna, a vesztes jelölt pedig túl közel volt a győzelemhez, mégsem érte azt el.
Ilyenkor gesztusokra van szükség, egy ilyen választási eredmény ugyanis előre vetítheti a párt végletes megosztottságát
– véli a fideszes politikus.
Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy a CDU tagságának többsége várhatóan továbbra is a centrista politikát támogatja. Mint mondta: a jelöltek között főként a migráció kérdése, illetve a jobboldalhoz való viszony eredményezett véleménykülönbséget. Szerinte érdemes lesz figyelni, hogy milyen párton belüli lépések történnek majd az elkövetkező három hónapban, illetve hogyan alakul a kormánykoalíció sorsa. Az Európai Bizottság biztosa szerint a centrista irányvonal gátolhatja az európai politikai tér alakulását.
Bizonytalanságok az unió jövőjében
Nem tudni, hogy az európai uniós választások után hol alakulnak ki Európa meghatározó politikai központjai – mondta Navracsics Tibor. Németországban és Franciaországban egyre súlyosbodó belpolitikai bizonytalanság van, Nagy-Britannia kilépése is erősíti ezt az unión belül. A Benelux és a visegrádi államok között széthúzás van az európai jövővel kapcsolatos elképzelésekben.
„Az igazi problémát én abban látom, hogy európai szinten a megszokott erőtér – ami számunkra egyfajta igazodási pont is volt – elhalványulóban van vagy megszűnőben van,
és az új erőtér nem látszik egyelőre” – fogalmazott a politikus, hozzátéve: nem tudni, hogy átmeneti elbizonytalanodás vagy átrendeződés zajlik-e az európai politikai szintéren.
Az Európai Bizottság biztosa szerint Nagy-Britannia számára nincs visszaút az Európai Unióba. Szerinte a kérdés csupán az, hogy lesz-e olyan átfogó politikai megállapodás, amely legalább elvi szinten rögzíti azokat a pontokat, amelyek alapján azonnal elindulhatnak a tárgyalások a két fél kapcsolatának jövőjéről. Navracsics Tibor elképzelhetőnek tartja, hogy a kilépés után Nagy-Britanniának teljesen új fejezetet kell kezdenie a brit-EU-kapcsolatrendszerben.