eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) miniszterjelöltje a kinevezése előtti meghallgatásán az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén az Országházban 2018. május 14-én.
Nyitókép: Kovács Tamás

Október elsejétől működik az új népegészségügyi csúcsintézmény

A Nemzeti Népegészségügyi Központ az Országos Közegészségügyi Intézet utódja, kibővített feladatkörrel működik majd az országos tisztifőorvos vezetésével - mondta az InfoRádiónak Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.

A népegészségüggyel kapcsolatos összes kérdéskör gondozására jött létre ez az intézet - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy nem semmiből épült fel az intézet, voltak előzmények, de a szaktárca az elérendő célok megvalósítása érdekében a központ létrehozását látja megoldásnak.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetője Kovács Attila főorvos lesz, aki régóta foglalkozik a közegészségügy legkülönbözőbb területeivel,

szűrőprogramokkal, fertőzésekkel, környezeti katasztrófákkal és más körülményekkel, így nagyon jó kezekben lesz a központ - mondta Kásler Miklós.

Az elérendő célok között említett a miniszter, hogy Magyarország népegészségügye olyan állapotban legyen:

  • ami lehetővé teszi a betegségek elkerülését,
  • növekedjen az egészségben eltöltött életévek száma,
  • ki tudjuk iktatni a környezetünkből a betegséghez vezető tényezőket,
  • meg tudjuk előzni a fertőzéseket, mérgezéseket, a különféle egészséget károsító tényezőket,
  • megtegyük azokat a hatósági intézkedéseket, amik szükségesek az izoláláshoz és a betegséggócok kialakulása esetén a felszámoláshoz

- hangsúlyozta Kásler Miklós.

Szűrések, járványügyi helyzet, fertőzések

A miniszter a központ legfontosabb feladatai között említette:

  • a népességszintű szűrések megszervezését,
  • a járványügyi helyzet folyamatos vizsgálatát és kezelését,
  • az elkerülhető fertőzések megelőzését,
  • a népegészségügyi program összefogását, kidolgozását, bevezetését, megszervezését, ellenőrzését és monitorizálását.

Öt egészségügyi program

Kásler Miklós arról is beszélt, hogy az öt nemzeti program gyakorlatilag a magyar egészségügyi ellátórendszer vázát jelentik.

"Vannak nagyon súlyos betegségcsoportok, olyanok, amelyek a halálozás döntő többségét okozzák, ide tartoznak

a daganatos betegségek és keringési betegség okozta halálozás, a kettő együtt az összes halálozás kb. 75%-át jelenti Magyarországon.

A másik nagyon súlyos betegségcsoport, amely megnyomorítja az embereket, ide tartoznak a mozgásszervi betegségek és a mentálhigiénés problémák" - tette hozzá az emberi erőforrások minisztere. Ez a négy terület kiegészülve a gyermekgyógyászattal képezi az öt nemzeti egészségügyi programot, amelyben egyértelműen kiemelt prioritású a gyermekgyógyászat, hiszen a jövőnkről van szó - hangsúlyozta Kásler Miklós. Ez az öt nemzeti program képezi a magyar egészségügyi ellátórendszer vázát, és e köré épül az összes többi betegségcsoport, aminek sok-sok tucat megbetegedés a tartozéka. Ezeket foglalja egyetlen egésszé a Népegészségügyi Program, különös tekintettel a megelőzés lehetőségeire.

"A legcélravezetőbb és a legtermészetesebb törekvés az, hogy

a betegség ki se alakuljon, illetve minél későbbi életkorban alakuljon ki, mert az egészséges nemzet kiépítése, felépítése, létének a biztosítása a cél"

- hangsúlyozta Kásler Miklós.

Az emberi erőforrások minisztere szerint ahhoz, hogy ezeket a célokat el lehessen érni egyfelől egészséges életkörülményeket kell teremteni,

azokat a tényezőket, amelyek betegséghez vezetnek, meg kell próbálni az életből kiiktatni.

Ugyanakkor a nevelés, a szemléletváltás is fontos. Példaként említette a miniszter, hogy vannak olyan ártalmak, amelyek egyaránt vezethetnek keringési és daganatos betegségekhez is. Mint mondta, a Népegészségügyi program ezeket gyűjti össze és megpróbál akár a törvény erejénél fogva, de az iskolai nevelés révén, és más módon is olyan körülményeket teremteni, hogy ezek a tényezők ne szerepeljenek az életünkben. Ide tartozik a táplálkozás, a kémiai, fizikai, biológiai károsító tényezők, életmódbeli szokások, szenvedélybetegségek és mentálhigiénés betegségek" - mondta Kásler Miklós.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×