A magánfogászaton és a TB-támogatott rendelőben is nyugtát kell adni a betegnek azok után a fogászati beavatkozások után, amelyek nem térítésmentesek – összegezte a Magyar Orvosi Kamara Fogászati Tagozatának elnöke. A Semmelweis Egyetem Fogpótlási Klinikájának tanszékvezetője azt is felsorolta, hogy melyek azok a fogászati kezelések, amelyek a társadalombiztosítás által ingyen vehetők igénybe.
„Tizennyolc év alatt és hatvankét év fölött nem kell a páciensnek semmiért orvosi térítési díjat. 18 és 62 év között pedig a fogmegtartó kezelés térítésmentes, a fogeltávolítás, a fogkőlevétel, a különböző fogágy betegségek kapcsolatos beavatkozások térítésmentesek.”
Hermann Péter azt is elmondta, milyen beavatkozásért kell fizetni az OEP-támogatott fogászaton.
„A fogpótlások készítésének orvosi és fogtechnikai díját. Gyógyászati segédeszközért, például technikai díj vagy fogszabályzó kezelésnél a technikai díjat.”
Az Orvosi Kamara Fogászati Tagozatának elnöke szerint főleg a fogpótlásoknál fordul elő az, hogy a beteg nem elégedett a kezeléssel, mert nem tudja megszokni az új fogsort.
„Az nagyon sokszor előfordul egy teljes nemezes fogpótlásnál, ahol a klinikai anatómiai körülmények is befolyásolhatják, hogy mennyire funkcionálisan fogművet tudunk a betegnek gyártani. Lehet, hogy az a szakma szabályai szerint készült el, mégis úgy éli meg, és neki is igaza van, hogy nem stabil, nem jó. Általában egy év szokott lenni az, amíg az orvosok és a fogtechnikai laborok saját költségre elvégzik újra a fogművet.”
Az esztétikai problémák, például a fogsor színe szubjektív tényező, ezért esetben az orvosnak nincs javítási kötelezettsége.