Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás
Rétvári Bence: már középtávon lehet javítani a köznevelésen

Rétvári Bence: már középtávon lehet javítani a köznevelésen

Idén mindenképpen döntés kell, hogy szülessen a dél-budai szuperkórház helyéről - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence arról is beszélt, hogy a lépcsőzetes béremelés már érzékelhető a pedagógus pályára jelentkezők számában is, ami minőségi javulást hozhat.

„Az Etele téren és környékén sok minden lehet, sok terület van ott beépítetlenül" - emelte ki Rétvári Bence.

A kormány folyamatosan vizsgálja, hogy melyik helyszín lenne a legideálisabb a dél-budai szuperkórház felépítéséhez – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.

„Az emberek egészsége az elsődleges, ha valami alkalmas szuperkórház helyszínnek, akkor azt figyelembe kell venni. De az is nagyon fontos, hogy a 2024-es olimpiarendezéshez Magyarország megfelelő infrastruktúrával rendelkezzen. Felmerült, hogy a dél-budai részen az olimpiának is legyenek beruházásai és a szuperkórháznak is legyen helyszíne. Ez a kettő nem verseng egymással. Sokkal hamarabb fog eldőlni a kórház kérdése, mint ahogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság dönt” - közölte Rétvári Bence.

Idén mindenképpen végső döntés kell, hogy szülessen a dél-budai szuperkórház helyéről – tette hozzá Rétvári Bence. Az államtitkár emlékeztetett: a 2011-ben bevezetett népegészségügyi termékadóból eddig 95 milliárd forintot fordítottak egészségügyi bérekre.

„Az ápolóknál 2012-2019-ig összességében egy duplázásnak lehetünk szemtanúi, most, amikor megjön a fizetés, 35 ezer forinttal jelent több. Ha végigmegy még a következő három emelés, az összesen 88618 forintot jelent egy tapasztalt ápolónál. Egy aneszteziológiai szakasszisztensnek többet, most 47 ezer forintot, 2019-re 103 ezer forinttal jelent” - mondta Rétvári Bence.

Egy orvos most átlagosan 107 ezer forintos, jövőre újabb 100 ezer forintos emelkedéssel számolhat – tette hozzá Rétvári Bence. Az államtitkár elmondta: az alapbér növekedése a mozgóbérekben is megjelenik majd.

„Azért fontos ezt megtenni, mert a pályán kell tartani ezeket az embereket. Magyarországon jó minőségű ellátást kell nyújtani, ez jövőre 81 milliárd forintot jelent, ami már érzékelhető. Összességében az egészségügyre jövőre 171 milliárd forinttal fordítunk többet, mint idén, ami a nemzeti össztermék 0,5 százaléka” - mondta Rétvári Bence.

Az államtitkár hozzátette: a rezidensek kezdőfizetésnek emelésével sokkal több kezdő orvost sikerült Magyarországon tartani.

„Ha megnézzük azt a számot, hogy hány orvos kér külföldön munkavállalási engedélyt; körülbelül azonos mértékben csökkent a hatósági bizonyítványt kérők száma, mint amennyivel nőtt a rezidensprogram révén itthonmaradó fiatal orvosoké” - emelte ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.

A későbbi tárgyalások kiterjednek majd a kórházak technikai dolgozóira is – tette hozzá Rétvári Bence.

Pedagógusbér, oktatás

Idén 34 milliárd forint pluszt fordít az állam a költségvetésből pedagógus bérekre – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.

„Jövőre érjük el azt a célunkat, hogy másfélszerese a pedagógusok 2017-es bére a 2012-esnek” - tette hozzá Rétvári Bence.

A lépcsőzetes bérrendezés meglátszik a pedagógus pályára jelentkezők számában is – tette hozzá az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.

„Tizennyolc évesen is jóval többen jelentkeznek pedagógus pályára, ami azt jelenti, hogy több száz fővel többen érkeznek, nyilván körülbelül ugyanannyit vesznek fel az egyetemek, de jobb képességű diákokból lehet választani. Jobb eredménnyel végeznek, most a pedagógus életpályával magasabb fizetést is kapnak. Ha a hiányterületeken, bizonyos országrészeken vagy szakokon – fizika, biológia – vállalják, hogy elvégzik az öt évet, Klebelsberg-ösztöndíjat is kapnak az egyetemi évek alatt. Így látjuk azt, hogy középtávon lehet minőségben javítani az köznevelésen” - jelezte Rétvári Bence.

Ez a folyamat oda vezethet, hogy a diákok is jobban teljesítenek majd a nemzetközi felméréseken – tette hozzá Rétvári Bence.

„Ezen a nyáron 780 iskolában volt felújítás, 203 iskolában kazánt cseréltünk vagy felújítottunk, 181 iskolában megjavítottuk, kicseréltük a nyílászárókat, 615 iskolában történt meg a lépcsőházak, folyósok, tantermek kifestése” - sorolta Rétvári Bence.

Az államtitkár hozzátette: 71 iskolában megújult a tornaterem, 205 iskolában újították fel a mosdót és 122 helyen javították ki a tetőt.

„22 ezer diák ül új széken, 12 ezer új iskolapad érkezett és 1329 tanár tud új táblánál tanítanak. Ezek kézzelfogható változások” - közölte Rétvári Bence.

Rétvári Bence szerint hosszútávon látható lesz a cél, hogy jobb képességekkel kerülnek majd ki a gyerekek az iskolákból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Európa mozgolódik: sorkatonaság és haderőfejlesztés a háborúk árnyékában

Európa mozgolódik: sorkatonaság és haderőfejlesztés a háborúk árnyékában

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében annak járt utána, hogy öt uniós tagállamban hogyan befolyásolja a munkaerőpiacra lépést és milyen társadalmi megítélése van a sorkatonaságnak. A fegyveres konfliktusok, geopolitikai kihívások egyre több európai országot sarkallnak arra, hogy visszavezessék a sorkatonai szolgálatot, illetve komoly haderőfejlesztések is indultak az utóbbi időben a kontinensen. A tanulmány szerzői, Szigethy-Ambrus Nikoletta és Erdélyi Dóra az InfoRádió Trendfigyelő című műsorában beszéltek a részletekről.

Szijjártó Péter: Ukrajna mindent egy lapra tesz fel, hogy ukránbarát magyar kormány legyen

A honvédség gépével, de bérelt utasszállítókkal is hozza haza a külügy az iráni háború miatt külföldön rekedt magyarokat. Az elmúlt napokban az ukránok bemutatkoztak, kiderült, milyenek is valójában – erről is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter vázolta azt is, meddig eszkalálódhat a magyar-ukrán feszültség, illetve hogy milyen megoldással igyekeznek minimálisra csökkenteni a hazánkkal szembeni zsarolási potenciált a kőolaj ügyében.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Megint elszállt az olajár - Ütötték a tőzsdéket

Megint elszállt az olajár - Ütötték a tőzsdéket

A héten a közel-keleti háború nyomta rá a bélyegét a tőkepiaci hangulatra, főleg az energiaárak megugrása miatt, amelyek inflációs és növekedési kockázatokat hordoznak magukban. Európában ugyan emelkedéssel indult a nap, azonban az olajár hirtelen megugrása újabb lefordulást hozott. Délutánra az európai és az amerikai tőzsdéken is csúnya esés alakult ki, a magyar piac is komoly nyomás alá került.  Itthon az OTP-re figyelnek a befektetők, a bankcsoport hajnalban tette közzé negyedéves számait: a negyedéves profit ugyan elmaradt a várttól, amire nem sűrűn van példa, de azért nagy dráma nincs, egész évben így is meglett a rekorderedmény. A rossz nemzetközi hangulat mellett viszont az OTP is jelentős mínuszban zárt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×