Az őszi szüret és a borkészítés időszakában a mustgáz veszélyére figyelmeztet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).
„A szüreti időszak jellemző veszélye a mustgáz, amely miatt szinte minden évben előfordul halálos baleset: tavaly Szekszárdon vesztette életét egy ember a mustgáz miatt” - közölte Mukics Dániel.
Elmondta, hogy a mustgáz a bor készítésekor keletkező szén-dioxid, ami önmagában ugyan nem mérgező gáz, de mivel nehezebb a levegőnél, a padlótól kezdve megtölti a helyiséget, és kiszorítja onnan a levegőt.
„Tehát a mustgáz nem mérgez, hanem oxigénhiányos állapotot okoz. Először az ember álmosságot érez, majd elájul, végül pedig a fulladásos halál következik be” - ismertette a helyettes szóvivő.
Közölte, hogy tavaly 11 alkalommal riasztották a tűzoltókat a mustgáz miatt, egy emberen pedig már nem lehetett segíteni.
Elmondta, hogy a legegyszerűbb megelőzési módszer, ha megfelelő a borospincék szellőztetése, illetve ha a pince fel van szerelve széndioxid-érzékelővel.
„Mindemellett a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer az, ha égő gyertyát viszünk magunkkal a pincébe. Nagyon fontos azonban, hogy a gyertyát ne magunk előtt, vállmagasságban, hanem mindenképp a derekunk magassága alatt tartva haladjunk le a pincébe” - figyelmeztetett Mukics Dániel.
Indoklásként elmondta, hogy ez azért fontos, mert már 10 százalékos széndioxid-koncentráció is veszélyes az emberre – mert nem lehet megfelelően lélegezni –, a gyertya azonban még ég ilyen gázkoncentrációban.
„A legegyszerűbb talán, ha egy rúdhoz erősítjük a gyertyát, meggyújtjuk, és a lábunk magasságában tartva haladunk le a pincébe” - tanácsolta a helyettes szóvivő.
Elmondta, hogy a légzésvédő álarcok, gázmaszkok nem megfelelőek ilyen helyzetben, a mustgáz ellen abszolút nem védenek, egyedül a sűrített levegős légzőkészülék a megfelelő.
Ha bárki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot – tanácsolta.