eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd

Hende Csaba: fontos feladat a balti légtér védelmében a magyar részvétel

Hende Csaba honvédelmi miniszter fontos feladatnak nevezte a balti légtér védelmében való magyar részvételt a kecskeméti légi bázison tartott ünnepségen hétfőn, ahol a szeptember 24-én négy hónapos küldetésre induló kontingenst búcsúztatták. Az ünnepségen részt vett mások mellett Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok nagykövete is.

Hende Csaba hangsúlyozta: Magyarország a NATO tagjaként elkötelezetten gondoskodik fegyveres erejének fejlesztéséről, hogy önmaga védelmén túl, hozzájárulhasson a közös védelemhez.

A balti légtér Európa, és talán az egész NATO legbonyolultabb légterévé vált - utalt a miniszter az ukrán válság következtében kialakult feszült nemzetközi helyzetre.

Kijelentette: a magyar kormány "különösen fontosnak tartja a szövetség alapokmányában a Washingtoni Szerződésben rögzített 4. és 5. cikkely következetes teljesítését ezekben az időkben, amikor az ukrán válság nyomán feltámadó nagyhatalmi erőpolitika napjait éljük".

A honvédelmi miniszter "fontos pillanatnak" nevezte az eseményt, mert a honvéd légierő egyetlen köteléke sem hagyta el hét évtizede az ország területét, hogy külországi bázisra települve éles küldetéseket teljesítsen.

A balti légtérrendészet feladatainak ellátásával légierőnk, köszönhetően az elmúlt évek következetes fejlesztéseinek, megint egy osztályt lép előre - tette hozzá.

A honvédelmi miniszter azt kérte a katonáktól, hogy tegyenek meg mindent a balti államok légterének védelmében, mert megfogalmazása szerint, "mi, magyarok ott is a saját légterünket védjük".

2001. szeptember 11. után mindig, mindenre készen kell állni, arra is, hogy terroristák hatalmukba kerítenek egy polgári légi járművet, és fegyverként használják - fűzte hozzá.

Emlékeztetett arra, hogy 2012-ben a chicagói NATO csúcstalálkozón tett Magyarország felajánlást a közös légtérvédelemhez.
Az ünnepségen jelen lévő Imants Viesturs Liegis lett nagykövet, aki korábban országa honvédelmi minisztere volt, arról tájékoztatta Hende Csabát, hogy csak az elmúlt héten 22 éles riasztás volt Lettország légterében.

Fekete Tamás alezredes, a kontingens parancsnoka elmondta: a magyar pilóták a felkészülés jegyében svédországi éles rakéta- és gépágyúlövészeten vettek részt.

A pilóták, a repülőműszaki katonák és az alegység többi tagja ismeri a feladatait, azokra felkészült - tette hozzá.

A balti országok nem rendelkeznek vadászrepülőgépekkel, amelyekkel a légtérrendészeti feladataikat el tudnák látni, ezért a NATO-tagállamok végzik ezt a feladatot négy hónapos váltásokban.

A magyar fegyveres légvédelmi készenléti alegység négy Gripen vadászgéppel Litvániába, a Siauliai repülőtérre települ, és onnan hajtja végre feladatait négy hónapon keresztül. Az állomány létszáma meghaladja a száz főt, nagy részük az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison szolgál Kecskeméten.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×