Hétfőig törleszti Magyarország a Nemzetközi Valutaalaptól 2008-ban felvett hitelt. A kormány július végén döntött arról, hogy Magyarország határidő előtt rendezi a fennmaradt 2,2 milliárd euró adósságot. Orbán Viktor kormányfő a múlt hónap végén utasította a nemzetgazdasági minisztert a 2008-ban felvett kölcsön végtörlesztésére. Varga Mihály nem sokkal később azt mondta: a visszatörlesztésre rendelkezésre áll a fedezet, annak több forrása is van és biztonságos tartalék is marad. Az Állami Adósságkezelő Központ tájékoztatása szerint dollárban, euróban és angol fontban fizet a magyar állam.
Nem fordul az Alkotmánybírósághoz a trafikpályázatok ügyében az alapvető jogok biztosa. Szabó Máté ugyanakkor megállapította, hogy a trafikok koncessziós jogának elnyerésére kiírt pályázat és a pályázati eljárás több szempontból sértette a tisztességes eljáráshoz való jogot. Az ombudsman a visszásságok felszámolására több garanciális biztosítékot és differenciáltabb jogszabályi háttér kialakítását javasolja. A Trafikkárosultak Mozgalma július 12-én azért fordult az ombudsmanhoz, mert szerintük átláthatatlan volt a pályáztatás, és sérti az alapvető jogokat, hogy menet közben változtattak a feltételeken, vagyis az árrésen és az árusítható termékek körén.
Az üzemanyagok árának jövő heti csökkentésére számít a Portfolio.hu. A gazdasági hírportál szerint 3-4 forinttal is kevesebbe kerülhet a benzin és a gázolaj literenként. A portfolio.hu elemzője szerint a várható lépést a dollárban számított nemzetközi jegyzésárak csökkenése mellett a forint erősödése is indokolja. A héten drágultak az üzemanyagok. A 95-ös benzin literenkénti árát 2 forinttal, a gázolajét 3-mal emelte szerdán a MOL. A benzin átlagára 420-421, a dízelé 426-427 forintra nőtt.
Az eddigi adatok szerint a szülők többsége befizeti a tankönyvek árát a csütörtöki határidőig - közölte a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. ügyvezetője. Arany Tamás az InfoRádiónak elmondta: a vártnál jobban halad a befizetések üteme, így a szülők több mint 80 százaléka eleget tesz kötelezettségének. Emlékeztetett arra, hogy a szokásosnál korábbi határidőre a befizetések nyilvántartása miatt van szükség. Hozzátette: csütörtök után is lehetőség van készpénzzel, átutalással vagy iskolakezdési cafetéria-utalvánnyal kiegyenlíteni a tankönyvek árát, de ebben az esetben a befizetés tényét a tankönyvek átvételekor igazolni kell. Hozzátette. jövőre szeretnék még több helyen lehetővé tenni az utalványos fizetéseket.
Az előzetes adatok szerint a tavalyinál néhány ezerrel kevesebben, 360-370 ezren látogattak az idei Sziget Fesztiválra. Gerendai Károly főszervező úgy értékeli: ettől függetlenül jól sikerült a rendezvény, bár előreláthatóan veszteséges lesz az idei Sziget. Gerendai Károly emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évben 379 ezren keresték fel a rendezvényeket. A főszervező a távirati irodának adott interjúban azt mondta: a mostani változások közül szinte mindegyik pozitív visszajelzéseket kaptak, példaként a strandot említette. A főszervező szólt arról is: a veszteség összegét egyelőre nem lehet tudni, de becslése szerint várhatóan száz- és kétszázmillió forint közé tehető a deficit. A visszaesés talán legfontosabb okának azt nevezte, hogy az idei sztárprogram gyengébb volt, mint amit a szervezők szerettek volna.
Német lapértesülés szerint az Európai Unió külpolitikai céljainak felderítésére is titkosszolgálati eszközöket vet be az Egyesült Államok. A Der Spiegel az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől kiszivárgott dokumentumok alapján azt közölte: Washington csupán négy országban bízik meg annyira, hogy nem gyűjt róluk információkat. Ezek Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland. A német hírmagazin szerint az Egyesült Államok leginkább Kína, Oroszország, Irán, Pakisztán és Afganisztán iránt érdeklődik, míg a legkevésbé fontos államok közé sorolták például Csehországot, Dániát és Horvátországot. A cikk nem tért ki Magyarországra.
Csaknem 1200 új lakás építését hagyta jóvá Kelet-Jeruzsálem és Ciszjordánia zsidó telepein az izraeli lakásügyi miniszter. A döntést három nappal az izraeli-palesztin béketárgyalások újabb fordulója előtt hozták nyilvánosságra. Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke sokáig előfeltételként szabta a telepbővítések befagyasztását az új tárgyalások folytatásához, de végül elállt követelésétől. Izrael cserébe felajánlotta 104, régóta izraeli börtönben lévő palesztin fogoly elengedését, az első 26 rab a tervek szerint kedden szabadul.






