A Magyar Vöröskereszt több tízezer embernek segített országszerte, a szervezet mát csütörtök délután bekapcsolódott a munkába - mondta Sáfár Brigitta, katasztrófavédelmi szakmai vezető. A segélyszervezet elsősorban hideg-meleg élelemmel, takarókkal, teával látta el az úton, illetve a melegedőben rekedt autósokat.
Sáfár Brigitta azt mondja: rengeteg önkéntes csatlakozott hozzájuk a hétvégén, sokan közülük úgy döntöttek, hogy a továbbiakban is szeretnének részt venni a Vöröskereszt munkájában. A szervezet most az adományvonalán szervezett gyűjtést.
Kiemelte: a 1359-es adományvonalat hívva jelenleg katasztrófavédelem és helytállásra gyűjt a Vöröskereszt. Erre azért van szükség, hogy a jövőben hasonló helyzetekben ugyanígy el lehessen látni a lakosságot.
Sáfár Brigitta azt mondja: a helyi szervezeteiktől megfelelő információkat kaptak arról, hogy hol és milyen jellegű segítségre van szükség. Nem mindenki ért egyet ezzel. Adányi László, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat katasztrófavédelmi programvezetője szerint komoly problémát jelentett az információhiány. Elsősorban a bent rekedt utasok és a munkatársaik elmondása alapján tájékozódtunk. Vannak olyan régiók, ahol jóban vannak a katasztrófavédelem munkatársaival, így ott jól ment az együttműködés, de országosan nem kapcsolták őket be az információs hálózatba, holott van szerződésük a katasztrófavédelemmel.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat elsősorban az M1-es és az M7-es autópályán rekedt utasoknak nyújtott segítséget: élelmiszert osztottak a kocsikban rekedteknek, hálózsákokat, takarókat a pihenőhelyeken és ideiglenes szállásokon éjszakázóknak. Akadt olyan hely, ahol még gyerekfoglalkozásokat, mesevetítést is szervezetek a kicsiknek. Adányi László azt mondja: nekik is le kell vonni a tanulságokat. Összegezni kell, min kell javítani, hogy hasonló helyzetben ne kelljen ilyen sokat várni az embereknek arra, hogy megérkezzen egy meleg tea vagy egy jó szó.
A Magyar Baptista Szeretetszolgálat Rescue 24 nevű mentőcsoportja elsősorban a behavazott autóban rekedtek és a járművek kimentésében segédkezett - mondta Pavelcze László, a csoport vezetője, aki hozzátette: már a vihar első napján ott voltak a 81-es főúton.
Pavelcze László azt mondja: egy ilyen katasztrófahelyzetben nincs jó és rossz utasítás, itt mindenkinek a helyzetfelismerő képességére kell hagyatkoznia. A hivatásos szakemberek pedig minden tőlük telhetőt megtettek. Hozzátette: a baptisták helyi szervezete most aggregátorokat visz a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei áram nélkül maradt településekre, és ott próbálja segíteni az áramszolgáltató szakemberinek munkáját.




