Infostart.hu
eur:
353.42
usd:
309.02
bux:
143072.29
2026. július 5. vasárnap Emese, Sarolta

Csak hárman szavaztak nemmel az állampolgársági törvényre

Az Országgyűlés 344 igen, 3 nem, valamint 5 tartózkodó szavazat mellett elfogadta a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítását, amelynek célja a határon túli magyarok egyszerűsített, kedvezményes állampolgárság-szerzésének biztosítása.

A változtatás értelmében 2011. január 1-től magyar állampolgárságot kaphat, akinek felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja, ha büntetlen előéletű, és honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát sem. A folyamat egyéni kérelemre indulna, nem kollektíven és automatikusan történhet.

Az indítvány szerint egyébként nem csak születésénél fogva, hanem leszármazással is magyar állampolgárrá válik a magyar állampolgár gyermeke.

Az állampolgársági kérelmet az illetékes anyakönyvvezetőhöz, a magyar konzuli tisztviselőhöz, vagy a kormány által kijelölt, az állampolgársági ügyintézésért felelős szervhez lehet majd benyújtani.

Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes jelölt korábban a Heti Válasznak azt nyilatkozta, hogy három hónapot vesz majd igénybe az iratok benyújtásától számítva a gyorsított eljárás azok esetében, akik egyénileg magyar állampolgárságot kérnek.

A szlovák parlament egyébként keddi rendkívüli ülésén mély nyugtalanságának adott hangot a módosítással kapcsolatban. Határozatában a testület előre egyoldalúnak és elfogadhatatlannak minősítette a magyar lépést. A szlovák kormány válaszul a szlovák állampolgársági törvény módosítását készítette elő, amely szerint a jövőben elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki önkéntesen felveszi más ország állampolgárságát. Ugyanakkor az ilyen személyek nem tölthetnének majd be bizonyos tisztségeket, illetve nem dolgozhatnának bizonyos munkakörökben, például a rendőrség vagy a biztonsági szolgálatok kötelékében.

Minderre kedden Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője újságírói kérdésre elmondta, hogy pártja eddig sem kívánt beleavatkozni a szlovákiai választási kampányba és ezután sem áll szándékában. Szlovákiában ugyanis szombaton kezdődött meg hivatalosan az országgyűlési választási kampány, amelynek mára egyik legtöbbet idézett témája a magyar állampolgársági törvény.

A továbbiakban itt a Parlamentben a képviselők folytatják a kormányprogram vitáját, amelyet tegnap Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt nyitott meg. Mint mondta, 2010 áprilisában véget ért az átmenet húszéves korszaka és új társadalmi szerződés született. Hozzátette: ez nem csak lehetőség az alkotmányozásra, hanem az emberek utasítása is, amelyet a következő években végre kell hajtani.

Szerző: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Sulyok Tamás ismét szembemegy Magyar Péterrel, nem mond le

Semmiképpen sem lehet a jogállamisággal összhangban lévő megoldásnak nevezni az alaptörvény tizenhetedik módosításáról szóló javaslatot, amely szerint megszűnne a jelenlegi köztársasági elnök megbízatása - jelentette ki a magyar köztársasági elnök a Do Rzeczy lengyel konzervatív hetilap honlapján vasárnap megjelent interjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: 1000 milliárd feletti összeg ment az autópálya-koncessziókra, 12 pontban módosul az alaptörvény

Tisza-kormány: 1000 milliárd feletti összeg ment az autópálya-koncessziókra, 12 pontban módosul az alaptörvény

Vitézy Dávid közlekedési és beruházás miniszter Facebook-videóban számolt be róla, hogy a kormány elkezdte a korábban megkötött autópálya-koncesszió átvilágátását. A miniszter elmondta, hogy a 35 évre megkötött, 24 ezer milliárdos szerződésből az elmúlt négy évben 1024 milliárd forintot fizettek ki a koncesszornak. Magyar Péter miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a Tisza-kormány nevében benyújtja az Országgyűlésnek az Alaptörvény 17. módosítását. A javaslat 12 pontot tartalmaz, köztük a képviselők háromciklusos időkorlátját, a jelenlegi köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését, valamint az Alkotmánybíróság függetlenségének erősítését. A módosítás emellett Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatalt hozna létre, csökkentené a sarkalatos törvények számát, és visszanevezné a vármegyéket megyékre. Cikkünk folyamatosan frissül a kormány legfrissebb döntéseivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×