eur:
392.85
usd:
366.59
bux:
66310.22
2024. április 25. csütörtök Márk

Forsense: a választók 40 százaléka a Fidesz-kormánynak örülne

A Fidesz kormányzati szerepét a választópolgárok több mint 40 százaléka támogatná valamilyen formában, az MSZP választások utáni ismételt szerepvállalásának 17 százalék örülne - derül ki a Forsense ezer fős közvélemény-kutatásából.

A megkérdezettek 12 százaléka a Jobbikot, az MDF-et 10, az SZDSZ-t 7, az LMP-t 2 százaléka említette lehetséges kormánytagként.

A Forsense Századvéggel közös választáskutatási programjában december 8. és 17. között végzett közvélemény-kutatásában arra kérdeztek rá, hogy néhány hónappal a választások előtt milyen lehetséges összetételű kormányokban gondolkodnak a különböző választói csoportokhoz tartozók.

A megkérdezettek valamivel több mint fele nevezett meg legalább egy olyan pártot, amelynek részvételét jónak tartaná a 2010-es országgyűlési választásokat követően létrejövő kormányban.

A nagy pártok esetében általában a saját szavazói kör több mint 80 százaléka, az érvényes választ adók 90 százaléka említette saját pártját, mint a kormányalakításban mindenképpen szükséges szereplőt.

A kisebb vagy rövidebb ideje működő pártok szavazói körében megfigyelhető, hogy jóval kevesebben tudtak közülük válaszolni erre a kérdésre, akik pedig válaszoltak, kiemeltek valamely régebben működő, magasabb társadalmi támogatottságot élvező pártot, mint szükséges kormányalakító erőt. Az MDF, az LMP és a Munkáspárt szavazói elsősorban, nagyjából egyharmad arányban a Fideszt említették.

A legalább egy pártot említők közül a legtöbben úgy gondolták, hogy a Fidesznek egyedül kellene kormányt alakítania. Alacsonyabb, de még így is jelentős volt azoknak az aránya, akik szerint a Fidesznek és a Jobbiknak és esetleg más pártoknak - de semmiképpen sem az MSZP bevonásával - kellene szerepet vállalnia a következő kormányban.

A Fidesz szavazóinak kétharmada nem akar koalíciót más pártokkal. Az MSZP támogatóinak többsége viszont koalícióban gondolkodik és 15 százalékuk a Fideszt is el tudja képzelni kormányzó partnerként. A Jobbik-szavazók többsége alapvetően Fidesz-Jobbik-kormányt tartana szeretne, csak 12 százalékuk gondolja úgy, hogy a pártnak egyedül kellene kormányt alakítania.

A pártpreferenciával nem rendelkezők egyharmada válaszolt csak a lehetséges kormányzati szereplőkre vonatkozóan. A Forsense szerint a válaszokból kitűnő bizonytalanság mellett az is jól látszik, hogy ebben a választói csoportban sok az MSZP-től eltávolodott, de még mindig inkább baloldali kötődésű szavazó.

A válaszadók között az átlagosnál valamivel alacsonyabb volt azok aránya, akik csak tisztán egy Fidesz-kormányt látnának a legjobb megoldásnak, ugyanakkor jóval magasabb volt azok aránya, akik szerint működőképes lenne egy Fidesz-MSZP kormánykoalíció.

Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 15:01
×
×
×
×