Infostart.hu
eur:
364.04
usd:
311.01
bux:
133335.39
2026. április 29. szerda Péter

Bajnait nem tartja hitelesnek a piac

A portfolio.hu múlt heti felméréséből kiderült: a piac által leginkább elfogadott jelölt Bokros Lajos, Surányi György vagy Simor András lenne. A most kinevezett Bajnai Gordon a "kívánságlista" végén található, vagyis a közgazdászok egy hete még nem örültek volna, ha a gazdasági minisztert nevezi meg az MSZP és az SZDSZ új miniszterelnök-jelöltnek.

A portfoliu.hu gazdasági hírportál felmérésében 33 közgazdászt kérdeztek meg arról, kit tartanának megfelelő kormányfő-jelöltnek. A lehetséges aspiránsokról három szempont alapján kértek értékelést a portál újságírói, akik a legfontosabbnak a hitelességet tartották, hiszen a miniszterelnök hírneve képes lehet javítani a gazdaságpolitika renoméján.

A hitelességi lista élén Bokros Lajos végzett, nyomában két jegybankelnök, Simor András és Surányi György, azonban mind a hárman a múlt hét folyamán kijelentették: nemet mondanának a felkérésre és nem vállalnák a miniszterelnökséget.

Bajnai Gordon, akit vasárnap az MSZP és az SZDSZ is elfogadott jelöltnek, csak a lista végén szerepel: a tízes skálán csak 4,4-et ért el, míg Bokros Lajos 8,3-at. Érdekeség az is, hogy Orbán Viktort csak két tizeddel tartják hitelesebbnek a jelenlegi fejlesztési és gazdasági miniszternél.

A szakértelem szempontjából már jobban szerepelt Bajnai Gordon, aki a tízes skálán 5,4-et ért el, és ezzel megelőzte a Fidesz vezetőjét. A megkérdezett közgazdászok a szakértelem szempontjából is Bokros Lajost tartották a legelfogadhatóbb jelöltnek. A Horn-kormány pénzügyminisztere 8,4-es eredménnyel vezeti a "kívánságlistát".

Politikai támogatottság terén Bajnai Gordon már jóval előrébb áll a rangsorban: 4,6-os eredményével a lista közepén helyezkedik el (Orbán Viktor az első), Bokros Lajos pedig itt a leggyengébb pontokat kapta. A portfolio.hu újságírói megjegyzik: a politika sajátos hazai viszonyait jelzi, hogy a hitelesség és a támogatottság között látványos ellentmondás van.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.04.29. szerda, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. vezérigazgatója
Ma alaposan felpörögnek az események a tőzsdéken - Mutatjuk, mire kell figyelni

Ma alaposan felpörögnek az események a tőzsdéken - Mutatjuk, mire kell figyelni

Pörögnek az események a tőzsdéken, az amerikai technológiai szektor tegnap megszenvedte, hogy lapinformációk szerint az OpenAI nem tudta teljesíteni belső bevételi és felhasználói céljait. A szektor emellett újabb teszt elé néz ma, hiszen többek között az Alphabet, az Amazon, és a Meta is ma teszi közzé első negyedéves számait. Ráadásul a Fed kamatdöntése is ma lesz, amin a piaci várakozások szerint tartani fogják a kamatszintet. Az iráni háborúról pedig még nem is beszéltünk, ahol továbbra is nagy a bizonytalanság a háború lezárása kapcsán, és lapértesülések szerint Donald Trump már a Hormuzi-szoros hosszabb távú blokádjára készül. Ráadásul az olajpiaci helyzet az is komplikálja, hogy az Egyesül Arab Emírségek tegnap bejelentette kilépését az OPEC-ből, a világ legnagyobb olajtermelőit koordináló szervezetből. A tőzsdéken eközben bizonytalanság látszik, a tegnapi amerikai esés után ma felemás hangulat volt jellemző az ázsiai piacokon, és Európában sincs határozott irány. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×