Infostart.hu
eur:
363.98
usd:
316.29
bux:
147365.12
2026. augusztus 3. hétfő Hermina

Szabó: Az ombudsmani hivatal fel tudja hívni a figyelmet a problémákra

Az Országgyűlés Emberi jogi, Kisebbségi, Civil- és Vallásügyi Bizottsága 19 szavazattal egyhangúlag elfogadta Szabó Mátét, Sólyom László köztársasági elnök ombudsmanjelöltjét.

Alkotmányos visszásságok sorozatát és tömegét eredményezi a Magyarországon zajló makrogazdasági és társadalmi átalakulás - mondta Szabó Máté ombudsmanjelölt az Országgyűlés Emberi jogi, Kisebbségi, Civil- és Vallásügyi Bizottságának meghallgatásán.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelölt jogász-politológus a nőkkel és a szexuális kisebbségekkel kapcsolatos jogsértéseket, valamint a gyülekezési törvény problémáját említette példaként.

Szabó Máté közölte: az elmúlt hónapokat nem azzal töltötte, hogy hivatalba lépésére készüljön, ugyanis a parlament még nem választotta meg, így a művi meddővé tételre vonatkozó kérdésre sem tudott válaszolni.

Az ombudsmani hivatal önmagában nem tudja megoldani a problémákat, de fel tudja hívni azokra a figyelmet - hangsúlyozta.

Szabó Mátét, az ELTE politológia tanszékének 51 esztendős vezetőjét még júniusban jelölte Sólyom László köztársasági elnök, ám akkor - a Fidesz indítványára - nem szavaztak róla.

Az ellenzéki párt a halasztási kérelmet azzal indokolta, hogy a megalapozott állásfoglaláshoz hosszabb időre van szükség. A Fidesz és a KDNP hétfőn bejelentette, hogy támogatják Szabó Máté ombudsmanná választását.

Szabó Máté egyetemi tanár 1956-ban született Budapesten, 1980-ban szerezte diplomáját az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán.

1999. november 1-je óta az ELTE Állam és Jogtudományi Karának Politológia Tanszékének vezetője volt, majd 2001. november 1-jétől a Politikatudományi Intézet létrejöttét követően annak igazgatója lett.

A köztársasági elnök korábbi jelöltjét, a volt adatvédelmi biztos Majtényi Lászlót a parlament nem választotta meg ombudsmannak.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Energiakrízis: még nem lélegezhetünk fel, de sokat segített, hogy takarékoskodnak az emberek és a cégek

Energiakrízis: még nem lélegezhetünk fel, de sokat segített, hogy takarékoskodnak az emberek és a cégek

Már csak egy turbinája üzemel, és hamarosan teljesen leállhat a paksi atomerőmű. Perger András, az Energiaklub energiaprogram-vezetője az InfoRádióban elmondta: az, hogy az emberek kevesebb áramot és vizet használtak az elmúlt napokban, segített a helyzeten, de még nem szabad fellélegeznünk.

Vízkorlátozásnál is megvan a kikapcsolási sorrend – szakember: 10-30 százalék fogyasztást otthon is meg lehet spórolni

A kórházak, szociális intézmények, gyermekintézmények kiemelt fogyasztók, így egy esetleges nagyobb vízkorlátozásnál a kikapcsolási sorrend legvégén lennének – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Csörnyei Géza, a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója, aki hangsúlyozta: a főváros ivóvízellátása nincs veszélyben, komolyak a tartalékok a vízbázisban.
inforadio
ARÉNA
2026.08.04. kedd, 18:00
Gerendai Károly
a Sziget Fesztivál főszervezője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×