Infostart.hu
eur:
357.72
usd:
304.75
bux:
132484.92
2026. május 13. szerda Imola, Szervác

Várólisták: a korrupció melegágya vagy a gyógyulás alapja?

Az egészségügyi miniszter szerint az ellenőrzések garantálják, hogy pénzzel nem lehet jobb helyet vásárolni a kórházi műtétek várólistáin. A Fidesz szakpolitikusa azonban úgy látja, hogy az egészségügyben már csak a gazdagoknak van esélyük a gyógyulásra.

Mikola István szerint a januárban életbe lépett várólistás rendszer óriási korrupciót indított el az egészségügyben. A Fidesz politikusa úgy látja, hogy az ágazatban mániákus rombolás folyik, amelynek következtében a megfelelő szintű ellátás már csak a gazdagok kiváltsága.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter azt állítja, hogy a törvény szerint csak állapotromlással lehet előbbre kerülni egy kórházi várólistán, pénzzel nem.

Ettől függetlenül nyilvánvalóan sokan fizetnek azért, hogy hamarabb műtsék meg őket, amit az is bizonyít, hogy az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálatot indított a várólisták ügyében.

Kötelező a várólista

A miniszter hangsúlyozta, hogy a sürgős műtéteket mindenhol soron kívül el kell végezni, az operációk nagy része azonban nem ilyen. A 30 napon túli műtétek esetében minden kórháznak kötelező várólistát nyitnia, az intézmények negyede azonban ezt nem teszi meg, arra hivatkozva, hogy nincs rá alkalmazottja.

Ennek orvoslására az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet kidolgozott egy ingyenes, az intézet honlapjáról is menedzselhető internetes rendszert, ami alkalmas a várólisták vezetésére.

Horváth Ágnes szerint a kórházak végezhetnek ugyan extra műtéteket, de nem a várólistás betegek kárára, vagy az állami egészségbiztosítás terhére. Hozzátette, hogy a kórházak teljesítményét értékelő lista várhatóan ma kerül nyilvánosságra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Volt munkatársak, többdiplomás szakemberek – Lassan érkeznek az államtitkári nevek

Egyre több államtitkári név lát napvilágot azok után, hogy a Tisza-kormány szerdán ténylegesen is megkezdi a munkáját. Van a miniszterek között, aki a kormánypárton belül választ magának kvázi helyettest, van, aki az egyetemi világból, és van, aki a szakértői szcénából.
inforadio
ARÉNA
2026.05.13. szerda, 18:00
Bauer Bence
a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója
Megalakult a Tisza-kormány - Szerdán érkeznek az új bejelentések az első kormányülés után

Megalakult a Tisza-kormány - Szerdán érkeznek az új bejelentések az első kormányülés után

Véghajrájába ért a Tisza-kormány megalakulása: a mai nap befejeződtek a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatásai, majd 13.30-kor mindenki megkapta hivatalos kinevezését Sulyok Tamás köztársasági elnöktől. Délután 16 órától a frissen kinevezett miniszterek parlamenti esküjüket is letették, amivel hivatalosan is megalakult az új, Magyar Péter vezette kormány. A mai meghallgatásokon több fontos üzenet is elhangzott, Kármán András leendő pénzügyminiszter például a kata adózási rendszer visszahozataláról, valamint a vállalati különadók sorsáról is beszélt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×