Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 26. vasárnap Anikó, Anna

"A csapból ivóvíz folyik, mindenkinek tudom ajánlani"

Ökológiai és gazdasági szempontból is káros, hogy évről évre növekszik a műanyag palackban árusított ásványvizek forgalma - írja a National Geographic egy washingtoni kutatóintézet felmérésére hivatkozva. Az ásványvízgyártók szerint ez butaság, a környezetvédők viszont növelnék az újrafelhasználhatóság mértékét.

Cáfolja a Magyar Ásványvíz Szövetség egy washingtoni kutatóintézet ásványvíz-fogyasztással kapcsolatos állításait.

A Worldwatch Institute tanulmányában azt írja: az ásványvízőrület ökológiai és gazdasági szempontból is nagyon sokba kerülhet az emberiségnek.

Energiaigényes és környezetszennyező

A megnövekedett fogyasztás mellett ugyanis nagy a PET palackok előállításának energiaigénye, és környezetszennyező az égetése és a tárolása is.

A Magyar Ásványvíz Szövetség elnöke butaságnak nevezte a tanulmányt. Fehér Tibor az InfoRádiónak azt mondta: az eldobható palack nem szennyezi a környezetet. Sőt, a persona non gratának nyilvánított palack teszi lehetővé, hogy emelkedjen az ásványvízfogyasztás.

Túl sok a hulladék

Hozzátette: a lerakott hulladéknak mindössze három százalékát teszik ki az eldobható palackok. A Hulladék Munkaszövetség munkatársa szerint ez tömegében lehet, hogy igaz, a térfogatot tekintve azonban sokkal súlyosabb a helyzet. Gadó György Pál úgy véli: valamit tenni kell.

Szerinte a legkézenfekvőbb, hogy nem ásványvizet, hanem csapvizet kell inni. A Budapesten a csapból folyó ivóvizet például mindenkinek ajánlja.

Gadó György Pál szerint az eldobható palackoknak mindössze 5-6 százalékát gyűjtik szelektíven, ez is Kínába kerül, ahol a legkülönfélébb műanyagtermékeket gyártják belőle.

Ezt megerősítette az ásványvíz szövetség elnöke is, aki szerint nem igaz a tanulmánynak az az állítása sem, amely szerint csökken az újrafeldolgozhatóság mértéke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Elrajtolt a futam a Hungaroringen, Magyar Péter nyilatkozott a Forma–1 további sorsáról

Sikeresen, baleset nélkül elrajtolt a Hungaroringen a Forma–1-es Magyar Nagydíj. Magyar Péter miniszterelnök szerint az ország érdeke, hogy 2032 után is legyen F1 Magyarországon.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×