eur:
414.86
usd:
395.93
bux:
78154.36
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Nyitókép: Michael H/Getty Images

Kipattant az izraeli Watergate-ügy: öt ember őrizetben, köztük a kormányszóvivő

Miközben Izraelben és a Közel-Keleten Joav Galant védelmi miniszter menesztése a téma, öt izraelit azért tartóztattak le, mert Hamász-papírokat szivárogtattak ki.

Izraelben sokkot és tiltakozásokat váltott ki, hogy Benjamin Netanjahu kormányfő menesztette Joav Galant védelmi minisztert. A tárcavezetővel már korábban is feszült volt a viszonya, mert bírálta több háborús döntését és alkut sürgetett a Hamásszal az izraeli túszok elengedéséről – míg Netanjahu a terrorszervezet totális megsemmisítéséig nem akar megállni.

Más feltételezések szerint a kormánykoalíció ultravallásos pártjainak nem tetszett, hogy Galant a legfelsőbb bíróság döntésének megfelelően ki akarta terjeszteni a hadkötelezettséget az ultraortodox háredi zsidó izraeliekre.

Donald Trump amerikai elnökké történő választásával Netanjahu úgy érzeheti, hogy folytathatja a „totális győzelmet” célzó háborút, Washington nem fogja kioktatni úgy, ahogy a Biden–Harris-kormányzat alatt tette.

Ez a vihar egy időre elterelte a figyelmet egy másikról: öt izraelit tartóztattak le, amiért a vádak szerint Hamász-dokumentumokat szerkesztettek meg és szivárogtattak ki. Az ügy miatt őrizetbe vett egyik illetékes nem más, mint Eli Feldstein kormányszóvivő. A szóban forgó anyagok a szervezet katonai stratégiáját taglalják, és az izraeli katonai hírszerzés emberei találtak rájuk Gázában. Az izraeli kormány által Hamász-pártinak tartott és betiltott Al-Dzsazíra szerint

a „miniszterelnöki irodához és a védelmi elithez közel álló személyek manipulálták a dokumentumokat”.

A papírokat először a német Bild bulvárlapnak, majd a brit zsidóság lapjának, a Jewish Chronicle-nek szivárogtatták ki. A manipuláció azt célozta, hogy úgy tűnjön: a Hamász Egyiptomba, majd Iránba és Jemenbe akarja kicsempészni az izraeli túszokat.

A pénteken bejelentett letartóztatások szerint a gyanúsítottak „titkos anyagok jogtalan átadásával kárt okoztak a nemzetbiztonságnak és akadályozták Izrael háborús céljainak elérését”.

Netanjahu kormányfő tagadta, hogy beosztottjainak köze lett volna az esethez és azt mondta, hogy a sajtóból értesült a szivárogtatásról.

„Ez rosszabb, mint a Watergate” – utalt a néhai Nixon amerikai elnök bukásához vezető lehallgatási ügyre Mitchell Barak volt izraeli politikai tanácsadó. „Ironikus módon legutóbbi, washingtoni útján Netanjahu a Watergate szállóban állt meg” – tette hozzá. Az ügy veszélybe sodorta az izraeli katonákat, a túszokat és Izrael biztonsági forrásait – hangsúlyozta.

Joe Biden távozó amerikai elnök szerint Netanjahunak „minden politikai oka megvan a háború elnyújtására”.

Kimondatlanul arra utalt, hogy a kormányfő ellen csalás és korrupció miatt több vádat is emeltek. Emellett keményvonalas nacionalista koalíciós partnerei szűkítik a mozgásterét.

A katari székhelyű Al-Dzsazíra arra is utal, hogy a szivárogtatás szeptember elején, akkor történt, amikor a Hamász közel állt a gázai tűzszüneti alku megkötéséhez. Netanjahu a túszok potenciális Egyiptomba csempészésére – a manipulált információra – hivatkozva vetette el a fegyvernyugvás lehetőségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Schmidt Ádám: a sport folyamatosan megújul, és ha erre nem reagálunk, lemaradunk

Schmidt Ádám: a sport folyamatosan megújul, és ha erre nem reagálunk, lemaradunk

A Sport Forum Hungary hazai és nemzetközi előadásai, eszmecseréi a magyar sport fejlődését segítették – mondta az InfoRádióban a sportért felelős államtitkár a kétnapos konferenciáról. Schmidt Ádám arról is beszélt, hogy követni kell a nemzetközi vívmányokat, illetve kiemelte, hogy a következő években még hangsúlyosabban jelenik meg a mindennapos munkában a sporttudomány és a sportegészségügy.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?

Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?

Szíria az elmúlt 13 évben még jóindulattal sem volt békés országnak nevezhető, a 2020-as török Tavaszi Pajzs hadművelet óta relatíve alacsony intenzitással folytak a harcok. Múlt szerdán aztán ez a helyzet egy pillanat alatt megváltozott, amikor a törökök által támogatott Hajat Tahrir al-Sham offenzívát indított a szír kormányerők által 2016-ban visszafoglalt Aleppó ellen. Az országban most teljes a káosz, fegyveres frakciók majd egy tucatja lövi egymást. Cikkünkben kísérletet teszünk ennek a helyzetnek a tisztázására.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×