eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 4. szombat Leóna, Titusz
Erupting Volcano detail in the south of Italy, Aeolian islands, Stromboli
Nyitókép: zapatisthack/Getty Images

Biztosra veszik: orosz ügynökök robbantottak Csehországban

A cseh Szervezett Bűnözés Elleni Központ vizsgálata megerősítette, hogy a vrběticei lőszerraktárak elleni, közel tíz évvel ezelőtti robbantás mögött az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU állt. A külföldi kémek célja a fegyverek és lőszerek eljuttatásának megakadályozása volt olyan területekre, ahol az orosz hadsereg katonái tevékenykednek.

Tíz évvel ezelőtt, 2014 októberében és decemberében robbanások történtek a morvaországi Vrběticében található lőszerraktárban. A robbanások során két ember életét vesztette, és óriási anyagi kár keletkezett. A megmaradt robbanószerkezetek hatástalanítása és megtisztítása több évig tartott.

A cseh rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Központja továbbra is Oroszországot tartja a robbantások felelősének. Hétfői sajtótájékoztatójukon bejelentették, bár bizonyítottnak tekintik, hogy az a két orosz állampolgár követte el a támadást, akiket a nagy-britanniai Salisburyban élő Szergej Szkripal és lánya elleni merénylet 2018-ban történt elkövetésével is gyanúsítanak, a vádemeléshez szükséges információk hiányában a vizsgálatot kénytelenek lezárni, mert a nyomozásban való együttműködést az orosz fél megtagadta.

A cseh rendőrség információi szerint az orosz katonai titkosszolgálat kémjeinek célja a vrběticei raktárban található fegyverek és lőszerek eljuttatásának megakadályozása volt olyan területekre, ahol az orosz hadsereg katonái tevékenykednek. Az orosz ügynökök kifejezetten ebből a célból utaztak Csehországba, majd az akció elvégzése után onnan azonnal távoztak.

Ez a támadás volt az, amely alapjaiban megváltoztatta Prága és Moszkva addigi viszonyát.

A prágai orosz nagykövetségen akkoriban még több tucat diplomata dolgozott, és az akkori cseh államfő, Miloš Zeman nagyon barátságos volt Moszkvával szemben. A robbantást követően ez a kapcsolat fordulatot vett. A cseh kormány 2018 áprilisában, Andrej Babiš miniszterelnöksége idején hozta nyilvánosságra az Oroszország elleni vádakat, amelyeket a Kreml visszautasított. Ezt követően mindkét ország kölcsönösen diplomatákat utasított ki, Oroszország pedig felvette Csehországot a vele szemben „barátságtalan” országok listájára.

Oroszországot a jelenlegi kormány is ellenségnek tekinti. Petr Fiala miniszterelnök a közösségi médiában reagált a Szervezett Bűnözés Elleni Központ vizsgálati eredményére. Azt mondta, hogy az oroszok már régóta hibrid háborút vezetnek Csehország ellen.

Petr Pavel cseh köztársasági elnök helyesnek tartja, hogy a rendőrség egyértelműen kimondta, kiket gyanúsít a robbantások elkövetésével. „Ez egy előkészített akció volt, amelyet az Orosz Föderáció katonái hajtottak végre. Meggyilkoltak két cseh állampolgárt és több milliárd dollár kárt okoztak” – fogalmazott a cseh államfő a X közösségi oldalon, hozzátéve, hogy Oroszország az 1968-as szovjet megszállás óta a legbrutálisabb módon támadta meg Csehország szuverenitását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Új stratégiák, nagyobb támogatás, szigorúbb ellenőrzés – így alakulhat a magyar sport 2025-ös éve

Új stratégiák, nagyobb támogatás, szigorúbb ellenőrzés – így alakulhat a magyar sport 2025-ös éve

A magyar sport gondokkal küzd a sportszakemberek számát és felkészültségét illetően, illetve komoly változtatások szükségesek a sportegészségügy és a sporttudomány területén is – mondta az InfoRádióban a sportért felelős államtitkár. Schmidt Ádám szerint már most meg lehet mondani 80 százalékos pontossággal, hogy mely magyar sportolóknak lehet éremszerzési esélyük a Los Angeles-i olimpián, ezért minden lehetséges támogatást meg kell adni az érintetteknek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×