Infostart.hu
eur:
378.44
usd:
321.21
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
A Sajó folyó elszíneződött vize az egykori vasércbánya közelében a felvidéki Szalóc (Slavec) közelében 2022. március 14-én. Az eddigi mérések nem igazolták, hogy a Sajó vize szennyezett lenne Magyarországon, de a vizsgálatok továbbra is tartanak - közölte ezen a napon az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) annak kapcsán, hogy sajtóhírek szerint valamilyen szennyezőanyag került a vízbe a folyó szlovákiai szakaszán. A Miskolcnál és Sajópüspökinél végzett mérések nem igazoltak szennyeződést a vízben; a folyó vizének Ph- és oldott oxigén vizsgálata szerint mindkét mérés eredménye határértéken belül van. A vizet fémekre is vizsgálják, ezek eredményére még várnak. A Miskolci Vízügyi Igazgatóság szakemberei a Sajó szlovákiai szakaszán is dolgoznak, és a folyón felfelé haladva is méréseket végeznek.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Lassan visszatér az élet a Sajóba

Elkezdődött a halak újratelepítése a Sajó szlovákiai szakaszán. A február elején történt vízszennyezés viszont még mindig nem múlt el teljesen.

A szlovák környezetvédelmi minisztérium úgy tájékoztatott, hogy az augusztus elején elvégzett vizsgálatok igazolták, a Sajó növényvilágát nem károsította jelentős mértékben a szennyezett bányavíz, és egyes halfajok is visszatérnek a folyóba. A Sajó három szakaszán végezték a megfigyelést, és mindhárom helyen megfelelőnek nevezhető állapotot találtak. A Vízgazdálkodási Kutatóintézet a halfajok megfigyelését is elvégezte.

A legszennyezettebb részekről számos faj eltűnt, illetve egyes fajokon belül hiányoznak a különböző korú példányok. „Több szakaszokon csak minimális számú felnőtt egyed van” – közölte a minisztérium, megjegyezve, hogy a folyó alsó szakaszán feltehetően az oda torkolló vizekből származó egyedek bukkantak fel, és várhatóan újra benépesítik a Sajót.

Varga Tibor, a rozsnyói horgász szövetség tagja a Facebookon arról tájékoztatott, hogy a napokban a szennyezett bányavíz befolyása feletti szakaszon tízezer 8 cm-es sebes pisztrángot és ötezer 12 cm-es pénzes pért telepítettek a rozsnyói horgászok. Varga Tibor a Sajó megmentéséért küzdő aktivisták egyike, aki egy augusztus 28-án feltöltött videóban rámutatott, hogy a folyó alsóbb szakaszain még mindig növekszik az arzén koncentrációja az üledékben.

Az aktivista a múlt héten a Sajó magyarországi szakaszán, Sajópüspökinél vett üledékmintát. A spektrométeres röntgenvizsgálat azt mutatta, hogy a vizsgált mintában a vas aránya 4,1 százalék, továbbá található benne egyebek mellett mangán, nikkel és arzén. A szakértő rámutatott, hogy

az arzén aránya növekedett az előző mérések óta, jelenleg már 31 mg/kg-os értéket mutat, ami több mint a duplája a Magyarországon megengedett 15 mg/kg-os értéknek.

A ma7.sk hírportál közölte, hogy Sajópüspökinél a Greenpeace is vett mintákat a folyó vizéből és az üledék felső rétegéből még május végén, az ő méréseik alapján az arzén koncentrációja 19, illetve 20 mg/kg volt. Vagyis azóta egyre több arzént mos magával a Sajó. „A szennyezett víz továbbra is folyik a Sajóba, február óta körülbelül 2,3 tonna arzén került a vízbe, és ez a szám napról napra növekszik. Az arzén a folyó medrében fekszik az üledékben, és minden nap a sodrással lejjebb kerül a folyó alsóbb szakaszaira” – fogalmazott Varga Tibor.

Az aktivista rámutatott, hogy a Szlovák Tudományos Akadémia azt javasolta: a pozsonyi illetékes szerveknek, hogy a folyóból el kell távolítani a veszélyes üledéket, semmi esetre sem szabad hagyni, hogy a sodrás a folyó alsóbb szakaszaira mossa. Hozzátette, a hatóságok több mint fél év alatt azt sem tudták elérni, hogy megakadályozzák a szennyezett bányavíz beáramlását a folyóba. A Sajót február közepén festette vörösre az alsó-sajói vasércbányából kifolyó nehézfémekkel szennyezett víz. A 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről van szó. A katasztrófaelhárítási munkákat csupán június közepén kezdték el a bányában, így a folyó teljes tisztulása még sokáig eltarthat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Iráni háború: újabb nagy robbanások Teheránban, erősödnek a csapások, két nap után nem látszik a vége

Iráni háború: újabb nagy robbanások Teheránban, erősödnek a csapások, két nap után nem látszik a vége

Vasárnap este újra erős robbanások rázták meg Teheránt. Miközben Donald Trump szerint Irán már tárgyalna, az amerikai–izraeli légicsapások ereje fokozódik. Bár katonai vezetőinek többségét megölték, Ali Hamenei ajatollah is halott, Irán vasárnap mégis több száz rakétával és drónnal támadott meg egy sor országot. Lezárták a Hormuzi-szorost, a világ kőolaj-ütőerét, a világpiac reszket, és olajár-robbanástól tartanak. Az egész Közel-Keleten leállt a légi közlekedés – 4200 magyar rekedt például az Emirátusokban, amelyet súlyos iráni rakétacsapások értek. Ilyen volt az iráni háború második napja.

Orbán Viktor: letörjük Zelenszkij olajblokádját!

Nem engedjük, hogy ezer forintra emeljék a benzin árát, letörjük Zelenszkij olajblokádját – írta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Facebook-oldalán a százhalombattai olajfinomítónál tartott „terepszemléről” készült videóhoz. Majd azt is kiposztolta: hétfőn bemutatják a bizonyítékokat a Barátság kőolajvezeték ukrajnai szakaszának állapotával kapcsolatban.
inforadio
ARÉNA
2026.03.02. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Nem a Hormuzi-szoros a legnagyobb veszély: Irán máshol okozhat igazán pusztító csapást

Nem a Hormuzi-szoros a legnagyobb veszély: Irán máshol okozhat igazán pusztító csapást

A Közel-Keleten gyorsan eszkalálódó konfliktus középpontjába a Hormuzi-szoros került, amelyen a globális tengeri olaj- és LNG-kereskedelem mintegy ötöde halad át. Bár Teherán bejelentette a stratégiai átjáró lezárását, a valódi kockázat nem feltétlenül egy formális blokád: a térség olajmezői, finomítói és exporttermináljai az iráni rakéták és drónok hatósugarán belül találhatók. Az orosz-ukrán háborúból is ismerős, energetikai infrastruktúrát célzó támadások nemcsak átmeneti piaci pánikot, hanem tartós kínálati sokkot és 100 dollár feletti olajárat is eredményezhetnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×