eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Andrej Babis cseh miniszterelnök a parlament prágai üléstermében 2021. június 3-án, amikor a képviselők a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról szavaznak.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Átvehetik a hatalmat a Kalózok a cseh parlamentben

Négy hónappal a képviselőházi választás előtt a „kalózok és a polgármesterek” – azaz a Cseh Kalózpárt és a Polgármesterek és Függetlenek pártja választási koalíció a legnépszerűbb Csehországban. Andrej Babiš kormányfő ANO mozgalma a harmadik helyen áll, koalíciós partnere pedig nem éri el a küszöböt.

A Kantar CZ ügynökség a közszolgálati Cseh Televízió számára készített országos felmérést, melyből az derült ki, hogy ha június elején tartották volna a képviselőházi választást Csehországban, akkor a 200 tagú parlamenti alsóházba összesen hat párt és választási koalíció került volna be.

A felmérés szerint

  • az élén a Cseh Kalózpárt és a Polgármesterek és Függetlenek pártja alkotta választási koalíció áll 26 százalékos eredménnyel.
  • A második helyen a három jobboldali párt alkotta Spolu – magyarul Együtt – választási koalíció végezne 21,5 százalékkal. Ezt a szövetséget az ODS, a TOP 09, és a KDU-ČSL triója alkotja.
  • Andrej Babiš kormányfő ANO mozgalma jelenleg a harmadik helyen áll. A mozgalomra a megkérdezettek 20 százaléka voksolna.
  • A bevándorlás ellenes Közvetlen Demokrácia Pártja, az SPD 10 százalékkal a negyedik,
  • a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja 5,5 százalékkal az ötödik,
  • míg a korrupcióellenes programmal kampányoló Prísaha – magyarul Eskü – mozgalom öt százalékkal hatodikként kerülne be a képviselőházba. A Prísaha mozgalmat Robert Šlachta, a cseh rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának egykori parancsnoka alig néhány hónapja alapította.
  • A kormánykoalíció kisebbik tagja, a Cseh Szociáldemokrata Párt, a ČSSD támogatottsága már hosszabb ideje a parlamenti küszöböt jelentő 5 százalék alatt mozog. Az aktuális felmérés szerint 3 százalékon áll.

Az első két helyen tanyázó két ellenzéki választási koalíció, tehát a „kalózok” és a „polgármesterek”, valamint a Spolu egyaránt azt hangsúlyozza, hogy célja Andrej Babiš eltávolítása a hatalomból.

Az ellenzék széles körű korrupcióval vádolja a kormányt. Ebben a témában az Európai Parlamentre is hivatkoznak, miután a plénum elfogadta a cseh miniszterelnök összeférhetetlenségéről szóló állásfoglalást.

Az Európai Bizottság április végén állapította meg, hogy Andrej Babiš az ország vezetőjeként befolyásolja a tulajdonában lévő Agrofert holding működését, és ő a haszonélvezője a cégeihez irányuló állami és uniós támogatásoknak. Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy a miniszterelnök által irányított vállalatoknak történő további folyósítást le kell állítani mindaddig, amíg az összeférhetetlenségi ügy meg nem oldódik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×