eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Száz cég felelős a klímaváltozás nagy részéért

Száz cég felelős a klímaváltozás nagy részéért

Mindössze 100 nagyvállalat felelős a globális széndioxid-kibocsátás több mint kétharmadáért – állítja egy új tanulmány, amelynek szerzői szerint a cégek és befektetőik viselkedése jelentheti a megoldást a klímaváltozás elleni harcban.

Főként a fosszilis energiahordozókkal foglalkozó nagy cégek felelősek 1988 óta a globális üvegházi gázemisszió 70 százalékáért – állítja egy non-profit szervezet, a CDP és az úgynevezett Klíma Elszámoltatási Intézet, a Climate Accountability Institute közös jelentése.

Az érintett cégek jelenthetik a kulcsot a széndioxid-kibocsájtásban szükséges rendszerszintű változáshoz – jegyzik meg a szerzők.

A jelentés első ízben koncentrál az egyes államok helyett cégekre.

Összeállítói úgy találták, hogy 1988 óta – amikor létrehozták a Klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottságot –

a globális emisszió felét 25 nagy állami cég adja.

A listát érdekes módon nem a nagy nyugati iparállamok cégei vezetik, de azok is megtalálhatók az élbolyban.

Az első helyen a kínai állami szénvállalat áll: az emisszió több mint 14 százalékáért felel. A második a szaúdi állami olajvállalat, az Aramco, 4,5 százalékos aránnyal, a harmadik pedig a Gazprom közel 4 százalékkal.

Száz cég felelős a klímaváltozás nagy részéért

A listán az első 20 között szerepelnek az ExxonMobil, Shell, BP és Chevron olajcégek.

Kelet-Európából a lengyel szénbányászati vállalat a 15., az ukrán a 40., míg a cseh az 50. helyen áll. A Magyarországon is jelenlévő ÖMV osztrák cég a 94. a kibocsájtók sorában.

A jelentés arra a megállapításra jut, hogy

a globális széndioxid-emisszió egyötödét állami pénzekből finanszírozzák.

„Ezért különösen nagy a felelőssége azoknak a befektetőknek, akik a nagy fosszilis energiacégekbe fektetnek be pénzt” – mondta Pedro Faria, a CDP környezetvédelmi szervezet igazgatója.

Miközben az aktivisták arra sürgetik a nagy energiacégeket, hogy forduljanak a megújuló források felé, a Shell és a BP már tett is ilyen lépéseket, az ExxonMobil pedig a szén-dioxidnak a légkörből való kivonását és a tárolási lehetőségeket kutatja.

A környezetvédők közben azt mondják: mindez még édeskevés,

és példának állítják be az Apple-t, Facebookot, Google-t és IKEA-t, amelyek ígéretet tettek, hogy teljes egészében megújuló forrásokból fedezik majd energiafogyasztásukat.

A Volvo autógyártó pedig a napokban jelentette be, hogy 2019-től már csak hibrid vagy elektromos kocsikat gyárt majd.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×