Infostart.hu
eur:
386.79
usd:
334.09
bux:
124326.91
2026. március 25. szerda Irén, Írisz
80 halálos áldozata is lehet a kabuli megarobbantásnak

80 halálos áldozata is lehet a kabuli megarobbantásnak

Az első híradások szerint rengeteg halottja vagy sebesültje van a Kabul központjában történt nagyerejű robbanásnak. Szemtanúk szerint autóba rejtett pokolgépet robbantottak fel a német nagykövetség közelében.

Sűrű fekete füst gomolyog az afgán főváros felett, miközben a biztonsági szolgálatok arról beszélnek, hogy sok ember meghalt és megsebesült egy szerdai merényletben.

Az első számadatok még 15 halottról szóltak, de néhány órával később már 80 áldozatról beszéltek kórházi illetékesek.

Az afgán egészségügyi minisztérium közben már több mint 300 sebesültet említett.

Az autóba rejtett pokolgéppel végrehajtott támadás a német nagykövetség megerősített bejárata közelében történt,

bár a környéken más fontos intézmények is találhatók. Így egyelőre nem tudni, hogy mi volt a pontos célpont.

A detonáció olyan nagyerejű volt, hogy több száz méterrel távolabb is leszakította az ajtókat és betörte a házak ablakait.

80 halálos áldozata is lehet a kabuli megarobbantásnak

A gyanú azonnal a tálibokra terelődött, de a merénylet után közvetlenül még senki sem vállalta a felelősséget a tömeggyilkosságért.

Afganisztánban az elmúlt évben egyre inkább fokozódik az erőszak – a tálibok egyre merészebb támadásokat hajtanak végre az amerikaiak által támogatott központi kormány ellen.

A nemzetközi erők nagy részének 2014-ben történt kivonása óta a militánsoknak sikerült területet nyerniük és az amerikaiak becslése szerint immár az ország 40 százalékát ellenőrzik. A vidékről kiszoruló kormány közben leginkább a regionális központokat tudta megtartani.

Április végén egy merész akcióban egy tálib öngyilkos kommandó behatolt egy támaszpontra és ott 140 kormánykatonát mészárolt le.

Donald Trump amerikai elnök, aki korábban az elzárkózás politikájának híve volt, most döntésre kényszerült: küldjön-e további 3-5000 katonát a NATO-vezetésű és az afgán hadsereget kiképző erők támogatására. Az amerikaiak terror-elhárító missziót is fenntartanak az országban.

John Nicholson tábornok, az afganisztáni amerikai erők főparancsnoka idén azt mondta egy kongresszusi meghallgatáson, hogy több ezer katonára van szüksége ahhoz, hogy „véget vessen a tálibokkal kialakult patthelyzetnek”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dúró Dóra: kitörési pont lehet az Öböl-országokkal való gazdasági kapcsolat
Aréna

Dúró Dóra: kitörési pont lehet az Öböl-országokkal való gazdasági kapcsolat

A választásig hátralévő időszakra beszélgetéssorozatot indított az InfoRádió, hogy a kutatások szerint a parlamenti bejutásra esélyes pártok politikusait, szakpolitikusait az általános belpolitikai kérdések mellett gazdasági elképzeléseikről és külpolitikai megfontolásaikról is kérdezze. A Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk és a DK elfogadta a meghívást, a Tisza nem kívánt élni a lehetőséggel. Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselője, képviselőjelöltje a Mi Hazánk álláspontját ismertette.

Kis benzinkutak: adócsökkentés nem lesz, állami támogatás viszont igen

A kormány nem csökkenti a kis benzinkutak kiskereskedelmi adóját, kidolgoznak ugyanakkor egy támogatási rendszert a kiskutak megsegítésére – erről állapodtak meg a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Független Benzinkutak Szövetségének képviselői. Támogatásra azért van szükség, mert az árszabályozás miatt a kis kutaknak vagy egyáltalán nem, vagy csak minimális hasznuk keletkezik.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Mindent megmozgatnak a tárgyalások érdekében, de tovább üvöltenek a fegyverek, nem csitul az iráni háború - Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború eseményeivel

Mindent megmozgatnak a tárgyalások érdekében, de tovább üvöltenek a fegyverek, nem csitul az iráni háború - Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború eseményeivel

Különleges erőket és elit deszantosokat vezényel Donald Trump amerikai elnök a Közel-Keletre, miközben arról beszélt tegnap is, hogy elkezdtek tárgyalni Iránnal a háború lezárásáról. Teherán továbbra is azt állítja: nincs semmilyen tárgyalás. Izrael átfogó szárazföldi hadjáratot kezdett Libanon területén, minden jel arra mutat, hogy megszállják az ország déli részét. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia közben komolyan mérlegeli, hogy beszéllnak a háborúba Izrael és Amerika oldalán, mivel Teherán folyamatosan támadja a területüket. Közben iráni és amerikai oldalról is megjelentek konkrét tervek arra vonatkozóan, hogy képzelik el a felek a háború lezárását, illetve sorra ajánlják fel semleges országok segítségüket a háború lezárását elérni hivatott tárgyalások közvetítésében. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború keddi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×