eur:
411.25
usd:
392.96
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A német kancellár és a francia államfő szerint szükséges az orosz embargó

Berlinben a kancellár és a francia államfő egyeztette álláspontjait az Európai Unió csütörtökön kezdődő brüsszeli csúcsértekezlete előtt. Mindketten úgy vélték, az ukrajnai válság megoldásának előmozdítása érdekében fenn kell tartani az Oroszországgal szemben foganatosított uniós szankciókat

Az Európai Unió motorjaként is emlegetett francia-német együttműködés alapja a Berlin és Párizs közti nézetazonosság a szervezetet érintő legfontosabb kérdésekben. Most is azért jött össze a német kancellár és a francia államfő, hogy összehangolja álláspontját a csütörtökön megnyíló brüsszeli uniós csúcstalálkozó előtt.

A Berlinben folytatott tanácskozásukon megállapodtak abban, hogy Brüsszelben síkraszállnak a Moszkvával szemben életbe léptetett nyugati szankciók fenntartása mellett, mert – így Angela Merkel és Francois Holland – csak így lehet továbbra is nyomást gyakorolni az orosz kormányra a minszki megállapodás betartása érdekében.

A két politikus utalt arra is, hogy a brüsszeli csúcsértekezleten sürgetni akarják az uniós tagállamok közti védelmi együttműködés szorosabbra fűzését is. Már szeptemberben a francia és a német védelmi miniszter javasolta, hogy lehetőség szerint egységesítsék a tagállamok véderejének légi úton történő szállítását, valamint a katonai célú szatelita-felderítést. Ursula von der Leyen és Jean-Yves Le Drian ezt a Krím-félsziget orosz bekebelezésével, valamint Moszkva kardcsörtető politikájával indokolta.

Alighanem ezzel függ össze a NATO azon döntése is, amelynek értelmében januárban 4 ezer amerikai katonát, továbbá 2 ezer harci járművet egy észak-németországi támaszpontról a balti országokba, valamint Lengyelországba, és Romániába, valamint Bulgáriába vezényelnek.

Frederick Hodges tábornok, az Európában állomásozó amerikai haderők parancsnoka elmondta, hogy a NATO keleti szárnyának további megerősítését figyelmeztetésnek szánják Vlagyimir Putyin orosz elnök számára. Hodges tábornok szerint csak a védelmi eltökéltség kifejezésre juttatása mellett lehet eredményes tárgyalást folytatni Moszkvával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×