Infostart.hu
eur:
385.29
usd:
331.57
bux:
121674.33
2026. január 16. péntek Gusztáv

Kétséges a magyar pártok közti megegyezés Szlovákiában

Úgy látszik, dugába dől a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala terve. A civil ernyőszervezet az egy év múlva esedékes parlamenti választások előtt együttműködésre szólította fel a két szlovákiai magyar párt, az MKP és a Híd elnökségét, ám a Híd részlehajlással és nem őszinte hozzáállással vádolta meg a Kerekasztalt. Tudomásuk szerint a szervezet koordinációs bizottságának egyik tagja rajta lesz az MKP parlamenti listáján. A kérdés most az, kergetik-e tovább az egymással való megbékélés illúzióját a szlovákiai magyar pártok?

Egyelőre biztos nem lesz tárgyalás a Híd, a Magyar Közösség Pártja és a több mint 130 felvidéki civil szervezetet tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztala között. A civil ernyőszervezet néhány nappal ezelőtt levélben ösztönözte a két párt vezetőjét az összefogásra.

"A választók érdekében a hatékonyság alapvető feltétele a lehető legszélesebb körű együttműködés, választott vezetőink konszenzusra való képessége és a személyes konfliktusokon való felülemelkedése" - áll a Kerekasztal levelében. A civil szervezet azt is felajánlotta, hogy vállalja a mediátori szerepet az egyeztetések során.  

A Híd a felhívásra reagálva kijelentette, nem megy el a szorgalmazott megbeszélésre az MKP képviselőivel, mivel szerintük a Kerekasztal nem teljesen független az MKP-tól. Bugár Béla pártelnök szerint ugyanis Orosz Örs, a Kerekasztal egyik ügyvivője várhatóan a kilencedik helyen szerepel majd az MKP listáján a jövőre esedékes parlamenti választásokon. A pártelnök azzal vádolja a Kerekasztalt, hogy erről sem a Hidat, sem a közvéleményt nem tájékoztatta.

"Ez a tény, hogy úgy akarnak közvetíteni, hogy közben saját maguk ebben a témában érintettek, megkérdőjelezi a Kerekasztal szándékát, és a kezdeményezésük őszinteségét" - jelentette ki a Híd elnöke. Bugár Béla ezért felszólította a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalát, hogy tisztázza, miért nem tájékoztatta pártját és a közvéleményt, valamint arra kérte a civil szervezetet, tájékoztasson arról, milyen formában kíván részt venni az MKP parlamenti kampányában.

"Ennek a ténynek a teljes körű tisztázásáig a Kerekasztal manipulatív kezdeményezéséről tárgytalan beszélni" - tette hozzá a Híd elnöke.

A Kerekasztal szóvivője, Tokár Géza cáfolja, hogy létezne különutas MKP-Kerekasztal megegyezés, illetve, hogy a szervezet politikai ambíciókat dédelgetne.

"Abszurd dolog, hogy most ezt az állítólagos politikai motivációt kell oldanunk ahelyett, hogy valóban az együttműködés gyakorlati és érdemi lehetőségeiről tudnánk beszélni" - fejezte ki sajnálatát Tokár Géza, hozzátéve, hogy elhatárolódnak bármelyik párt kampányban való részvételétől.

Az MKP közben újra megerősítette, hogy hajlandó tárgyalni. Berényi József pártelnök közleményében úgy reagált, sajnálattal veszik tudomásul, hogy a Híd elutasítja a tárgyalásokat a Kerekasztallal és az MKP-val, szerintük ugyanis szükség van a magyar-magyar párbeszédre és együttműködésre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Mukics Dániel: a legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Az életével játszik, aki sétálgat a Duna jegén. A hévégén is kitart a kemény fagy és sokan foglalkozhatnak azzal a gondolattal, hogy előveszik a korcsolyájukat és ellátogatnak valamelyik befagyott természetes vízhez, ehhez azonban előzetesen több dolgot tudni kell. Például a legnagyobb tavakon nem alakult ki ehhez elég vastag jég, máshol pedig néhány praktikát érdemes észben tartani.

Orbán Viktor péntek reggel: nőni fog a nyomás, hogy magyar fiatalok menjenek katonaként Ukrajnába

A Kossuth rádióban kezdett a miniszterelnök. Szerinte a hópróbát kiállta az ország, a hidegben a fűtéshez használt fa hiánya miatt nem halhat meg senki. Szólt még az Ukrajna-támogatási csomagról: az ukrán tónus „bicskanyitogató”, Brüsszel pedig „kitapos és kiprésel mindenkiből minden pénzt”, ehhez Magyarországgal szembeni követeléslista is társul, aminek elutasítására irányul a Nemzeti Petíció – mondta.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×