Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Uniós társulás vagy orosz hitel?

Az Európai Unió részéről továbbra is nyitott a lehetőség, hogy aláírja a társulási és kereskedelmi szerződést Ukrajnával - adták értésre az EU külügyminiszterek. Közben az ukrán elnök ma Moszkvától próbál kedvezményes hitelhez jutni.

"Az EU kész aláírni a társulási szerződést Ukrajnával, amint Kijev készen áll és megfelel a feltételeknek" - mondta az EU külügyi főképviselője.

"Úgy gondoljuk, hogy a szerződés a legjobb módja annak, hogy rendezzük Ukrajna rövidtávú gazdasági nehézségeit. A társulási egyezmény határozott üzenet lenne a pénzpiacoknak és a nemzetközi pénzügyi intézményeknek is" - tette hozzá Catherine Ashton azt követően, hogy az uniós diplomaták Brüsszelben arról győzködték
Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy az alku nem okozna semmilyen kárt Moszkvának.

Lavrov csak annyit mondott a riportereknek: a felek egyetértettek, hogy tiszteletben kell tartani bármely ország szuverenitását és hogy az egyes népeknek maguknak kell eldönteniük, hogyan akarnak fejlődni.

Janukovics ukrán elnök döntése, hogy a korábbi tervekkel ellentétben mégsem írja alá a társulási egyezményt, tömeges tiltakozásokhoz vezetett több ukrán nagyvárosban.

Miközben az európaiak egymást is bírálták az előállt helyzetért, Oroszország értésre adta a keddre tervezett orosz-ukrán elnöki csúcs előtt, hogy kész hitelekkel támogatni a megszorult ukrán államkasszát.

Az ukrán kormány korábban 20 milliárd eurót kért az EU-tól, most úgy tűnik Vlagyimir Putyin orosz elnök áll elő a pénzzel, cserébe azért, hogy Janukovics hátat fordított a nyugatiaknak. A hitelre égető szüksége van a pénzügyi válság által fenyegetett Ukrajnának, különösen a hosszú téli hónapok előtt.

Az orosz pénzügyminisztérium megerősítette, hogy már folynak a tárgyalások a kölcsönről. A piacok megnyugvással reagáltak arra, hogy Ukrajna így valószínűleg tud törleszteni más hitelezőinek.

Az európaiakat közben egyre jobban zavarja, hogy Janukovics ukrán elnök egyszerre beszél az EU-hoz való közeledésről, miközben Oroszországgal is szorosabbá kívánja fűzni a viszonyt.

Az inkább nyugati orientációra vágyó ukránok pedig tovább tüntetnek a nagyvárosok utcáin. Vasárnap 200 ezren vonultak ki Kijevben és keddre is nagy tüntetést szerveznek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Az utóbbi években szinte feltartóztathatatlan fejlődésnek indult a kínai autóipar, különösen az elektromos járművek területén jelentős az előretörés. Ennek okairól az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője, aki szerint kutatásban élen járnak, a gyártásuk olcsóbb, az akkumulátortechnológiában pedig óriásit léptek előre a kínaiak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tisza-kormány: az egészségügyi rendszernek tanulnia kell a hibákból

Tisza-kormány: az egészségügyi rendszernek tanulnia kell a hibákból

A pénteki nap is eseménydúsan telt a magyar államigazgatásban: a Paks II. Zrt. élére Ságodi Attilát nevezték ki, akitől Kapitány István miniszter a beruházás hatékony, átlátható és biztonságos megvalósítását várja. Az átvilágításokat követően menesztették a Magyar Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és az Iparművészeti Múzeum vezetőjét is. Az Amnesty International Magyarország azt kifogásolta, hogy az Országgyűlés a rendelkezésére álló 60 nap helyett már július 27-én megválasztaná az Alkotmánybíróság új tagját. Mindeközben hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult az előző kormány Tisza Párt állítólagos adóemelési terveiről szóló nemzeti konzultációja miatt, miután az ügyészség felülbírálta a rendőrség korábbi elutasító döntését. Cikkünk folyamatosan frissül a kormányzás szombati híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×