Infostart.hu
eur:
380.87
usd:
326.07
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
Az Axiom Space által közreadott képen Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, az Axiom-4 űrmisszió küldetésspecialistája (HUNOR Magyar Űrhajós Program) a sajtótájékoztatón Houstonban 2025. január 30-án. A NASA és nemzetközi partnerei elfogadták az Axiom Space negyedik küldetését, melynek tagjaként Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére a floridai Kennedy Űrközpontból - közölte a HUNOR - Magyar Űrhajós Program 2025. január 30-án az MTI-vel.
Nyitókép: MTI/Axiom Space

Kapu Tibor villámokra is vadászni fog a világűrből

A magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor a Axiom-4 űrmisszió keretébe na HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet által javasolt földmegfigyelési kísérletet is elvégez a tudományos küldetése részeként. A feladata a Föld éjszakai féltekéjén zajló aktív zivatartevékenység fényképezése lesz.

A kísérlet célja elsősorban a villámaktivitás és az ezzel összefüggésben levő, zivatarfelhők felett megjelenő, elektromos eredetű fényfelvillanások megfigyelése. A várható eredmények többek közt a földi villámészlelő hálózatok észlelési hatásfokának ellenőrzésére, valamint a zivatarok elektromos aktivitásának az éghajlatkutatásban való felhasználására is alkalmasak lesznek – olvasható a HUN-REN sajtóközleményében.

A HUN-REN FI UHU projektje a HUNOR-program keretein belül valósul meg széles nemzetközi összefogásban. A kutatóintézet elsődleges partnere Yoav Yair, az izraeli Reichman University professzora, akinek a zivatarcélpontok előrejelzésében egyedülálló tapasztalata van több hasonló korábbi küldetésben való részvételéből adódóan. Emellett több mint 10 országból mintegy 20 intézmény jelezte együttműködési szándékát a projektben. Hozzájárulásuk a küldetéssel egyidejű észlelések végzésével, mérési adatok megosztásával, illetve az eredmények feldolgozásában való közreműködéssel valósul meg.

Kapu Tibor űrhajós megfigyeléseivel párhuzamosan földi kamerás észlelési kampányt is szervez a HUN-REN FI, amelyben profi és amatőr fotósok részvételét is örömmel fogadják. Erről és további felhívásokról bővebben a projekt weboldalán lehet olvasni.

Az észlelések tárgyát képező jelenségkörről egy oktatási anyag készült, amely egy projektórához tartalmaz javaslatokat és segédanyagokat 7-11 osztályos diákokat oktatók számára. Az anyag kitér a magyar űrhajós küldetésének általánosabb bemutatására is.

Részletes információk és letölthető tartalmak az UHU projekt weboldalán találhatók.

Címlapról ajánljuk
Sayfo Omar a migrációs válságról: ha Irán káoszba süllyed, sokan úgy érezhetik, többet veszítenek, ha maradnak

Sayfo Omar a migrációs válságról: ha Irán káoszba süllyed, sokan úgy érezhetik, többet veszítenek, ha maradnak

A Migrációkutató Intézet kutatási vezetője szerint elhúzódó migrációs válságot okozhat a jelenlegi közel-keleti konfliktus. Sayfo Omar az InfoRádióban arról beszélt: a térségben ezzel együtt bizonytalan ideig tartó társadalmi, politikai és gazdasági válság körvonalazódik, és a legrosszabb forgatókönyv esetén emberek tömegei kelhetnek útra a kaotikus helyzetben.
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Rommá lőtte a perzsa flottát Washington, elzárta a Hormuzi-szorost Irán, Izrael szárazföldi inváziót fontolgat - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Rommá lőtte a perzsa flottát Washington, elzárta a Hormuzi-szorost Irán, Izrael szárazföldi inváziót fontolgat - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Éjjel támadást indított Izrael ellen a libanoni Hezbollah, az izraeli haderő elsöprő ellencsapással válaszolt, Bejrútot is lebombázták - Jeruzsálem most szárazföldi inváziót mérlegel. Reggel Ali Laridzsáni iráni vezető bejelentette: Teherán nem fog tárgyalni az Egyesült Államokkal. Az USA veszteségeket szenvedett a háborúban: három amerikai katona meghalt, ma reggel baráti tűz miatt lezuhant három amerikai vadászgép Kuvait területén. Közben Izrael és az öbölmenti olajállamok nagyvárosai intenzív támadás alatt állnak, a szövetségesek pedig Teherán térségét bombázzák. Irán megtámadta az EU-tagállam Cipruson található brit katonai bázist is, immáron 13 ország területére terjednek ki a harcok. Teherán a nap folyamán bejelentette: az ellenséges légierő lebombázta a natanzi atomkomplexumot, estére pedig a Hormuzi-szorost is lezárták. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×