Infostart.hu
eur:
363.79
usd:
308.46
bux:
139118.39
2026. április 14. kedd Tibor
Egy indiai nő Bengaluruban televízión nézi, amint felbocsátják a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Falcon 9-es rakétájával összekapcsolt Crew Dragon személyszállító űrhajót a floridai Kennedy Űrközpontból 2025. június 25-én. Az űrhajóval az Axiom 4 (Ax-4) legénysége: Kapu Tibor magyar űrhajós, valamint a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski, az indiai Subhansu Sukla és az amerikai Peggy Whitson utazik a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az űrhajó várhatóan június 26-án kapcsolódik az űrállomáshoz, ahol a legénység a tervek szerint 14 napot tölt majd.
Nyitókép: MTI/EPA/Dzsagadis Nv

Kapu Tibor lengyel társa is üzent a csillagok felé tartva

A világűr mindig is egyesítette az embereket – üzente az Axiom-4-küldetésben részt vevő Slawosz Uznański-Wiśniewski lengyel kutatóűrhajós szerdán a Dragon űrhajó fedélzetéről.

„Ma magammal viszem a Földről mindnyájatok egy-egy részecskéjét, az erőtöket, a reményeteket, a bizalmatokat” – fogalmazott Uznański-Wiśniewski, miután a Kapu Tibor magyar, Peggy Whitson amerikai és Shubhanshu Shukla indiai űrhajóst is szállító Dragon a Föld körüli pályára állt.

A lengyel asztronauta hozzátette: nem egyedül van az űrben, minden honfitársát képviseli. „A világűr mindenkié, space for everyone” – jelentette ki.

Donald Tusk lengyel kormányfő az X-en azt írta: „Megtörtént! Lengyelország elérte a csillagokat”. Tusk a varsói Kopernikusz Tudományos Központban vett rész az űrhajó indulásának élő közvetítésén.

Az Uznański-Wiśniewski részvételével történő küldetés elindulásához több lengyel politikus is gratulált a közösségi médiában.

Slawosz Uznański-Wiśniewski a második lengyel űrhajós, aki a világűrbe indult. Előtte Miroslaw Hermaszewski lengyel katonai pilóta, későbbi tábornok 1978-ben töltött 8 napot a szovjet Szojúz-30 űrhajó fedélzetén.

Címlapról ajánljuk

Bauer Bence: hiába néppárti a CDU és a Tisza is, csalódás érheti a nyugati vezetőket

Magyar Péternek a hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján voltak olyan kijelentései, amelyek meglepetést jelenthetnek az európai vezetők számára – mondta el az InfoRádióban Bauer Bence, az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója.
inforadio
ARÉNA
2026.04.14. kedd, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. április 14. 12:15
2026. április 14. 06:13
×
×