Infostart.hu
eur:
382.06
usd:
324.96
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma
Nyitókép: Unsplash

Furcsa helyről került elő egy olyan antibiotikum, ami hatásos a gyógyszerrezisztens kórokozók ellen

A talajmintából előkerült részecske hatásosságát már állatkísérletekkel is igazolták, most azon dolgoznak a kutatók, hogy mielőbb gyógyszer készülhessen belőle.

Az orvostudomány számára egyre nagyobb problémát okoz, hogy számos olyan baktériumtörzs fejlődött ki, ami ellenáll a legismertebb antibiotikumoknak, így az eddig gyógyítható betegségek is lehetnek halálosak. Egy új molekula viszont most némi előnyt adhat - írja a Nature cikke nyomán a Telex.

A részecske nyomára egy labortechnikus kertjében vett mintában találtak, és az első vizsgálatok azt mutatják, hogy sok olyan baktérium ellen hatásos, ami rezisztens a hagyományos antibiotikumokkal szemben, miközben nem károsítja az emberi szervezetet.

A kanadai McMaster University kutatója, Gerry Wright és munkatársai olyan mikrobákat kerestek, amelyek korábban ismeretlen trükköket fejlesztettek ki a kórokozók elpusztítására - írják.

A talajmintákból származó baktériumokat egy évig tenyésztették, majd hozzáadagolták egy gyakran betegséget okozó Escherichia coli bélbaktériumhoz. Így derült ki, hogy az egyik minta, egy Paenibacillus nemzetségbe tartozó faj erős antibakteriális hatást mutat.

Génszekvenálással és szerkezeti elemzéssel megállapították, hogy a baktérium olyan molekulát termel, amely a lasszó alakú csomót alkotó peptidek csoportjába tartozik. Ezek a robusztus peptidek valószínűleg még az emésztőrendszeren is élve jutnának át.

A lariocidinnek elnevezett molekula más módon működik, mint a legtöbb antibiotikum, és ezért hatásos. A baktériumok riboszómáihoz és a transzfer-RNS-eihez kötődik, és megakadályozza a genetikai kód helyes olvasását. A riboszóma végül hibás peptideket állít elő, amelyek közül néhány valószínűleg mérgező a baktérium számára, és elpusztítja azt. Emellett sejtes vizsgálatok során a lariocidin számos gyakori bakteriális kórokozó növekedését lassította, sok multidrog-rezisztens törzsét is.

Egereken is letesztelték a felfedezés hatékonyságát: lariocidinnel az Acinetobacter baumannii C0286-tal fertőzött egereket kezeltek, ami a "végső" antibiotikumnak tekintett karbapenemekkel szemben rezisztens.

A kezeletlen egerek a fertőzés után 28 óránál tovább nem éltek, a kezelt egerek viszont 48 óra elteltével még mind életben voltak, és vérükben alacsonyabb volt a baktériumszint.

A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a részecskéből gyógyszert fejlesszenek. A céljuk, hogy kisebb adagok is hatásosak legyenek a baktériumokkal szemben, és egyelőre maga a molekula is túl nagy, ami mellékhatásokkal járhat.

Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugrottak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódott az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×