eur:
403.1
usd:
350.42
bux:
98560.68
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Minimális beavatkozással gyógyítanak már rákos betegeket a Semmelweis Egyetemen

Január közepén indult el a betegellátás a Semmelweis Egyetem onkointervenciós részlegén, ahol elsősorban daganatos betegeket gyógyítanak a legmodernebb eszközökkel és a legkorszerűbb irányelveknek megfelelően. A cél az, hogy a legkisebb beavatkozás mellett kezeljék a daganatokat, például éren keresztül, vagy hőterápiával.

Az onkointervenciós részleg a Semmelweis Egyetem tudásközpontja, ahol minden, Európában jelenleg elérhető minimálinvazív, vagyis minimális beavatkozással járó eljárást alkalmaznak. A daganatokat tűszúrás méretű lyukakon át kezelik - mondta el az InfoRádióban Deák Pál Ákos radiológus szakorvos.

"Vagy éren keresztül, az artériába bevezetett vékony csövek segítségével keressük fel azt az eret, ami táplálja a daganatot, ennek megszüntetjük a vérellátását, ez lehet az egyik cél. A másik pedig a hőkezelés, amikor egy vékony tűvel, egy elektródával vagy egy antennával vagy kritikus hőmérsékletre melegítjük fel a daganatot felépítő sejteket, vagy kritikus hőmérsékletre hűtjük le, így szintén roncsolódik a daganatsejtek szövete" – ecsetelte.

A Semmelweis Egyetem onkointervenciós részlegének vezetője hangsúlyozta: szigorú szakmai követelménye van annak, hogy mely szervben hány daganat milyen elhelyezkedése esetén lehet ezeket a kezelési módokat alkalmazni.

A vesedaganatos betegek közül egy speciális indikációs kört képeznek azok a betegek, akiknél az egyik vese hiányzik. Ilyen esetben, hogy a másik vesét ne kelljen eltávolítani és esetleg a beteg ne kerüljön tartósan dialízisre, a megmaradt veséjében lévő daganat kezelésére nagy valószínűséggel ilyen minimálinvazív eljárást fognak választani. De a májdaganatra, valamint a vastagbéldaganat áttéteinek a kezelése is megtörténhet ezekkel a módszerekkel.

"Nyilvánvalóan olyan betegek, akiknél az egész szervezetet érintő, súlyosan előrehaladott daganatos betegségek vannak, amiben több szerv is érintett, és nincs remény arra, hogy egy szerv kezelésével esetleg tartós megoldást tudjunk tenni, sajnos kiesnek ezekből a lehetőségekből, és marad számukra a kemoterápiás, egész szervezetre ható kezelés" – tisztázta.

A Semmelweis Egyetem onkointervenciós részlegére az onkoteamek ajánlására érkeznek a betegek. Deák Pál Ákos szerint a betegeknek érdemes figyelniük arra, hogy az onkoteam szakvéleményéből az intervenciós radiológus véleménye se maradjon ki, hiszen ez is szükséges a minimálinvazív terápiákhoz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Az Egyesült Államok belépett az iráni–izraeli konfliktusba, miután éjjel az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban. Az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban helyi idő szerint szombat este, bár erre bizonyítékkal nem szolgált. Iránt békére szólította fel, különben újabb támadást helyezett kilátásba az amerikai elnök. Irán a nap folyamán két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt, kilőtték rájuk az 1500 kilogrammos robbanófejjel rendelkező Horramsár-4-est. Eközben az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania, a jemeni húszik pedig hivatalosan is bejelentették, hogy belépnek a konfliktusba Irán oldalán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×