Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Mature doctor applying bandage on arm of girl. Female pediatrician is examining child sitting on examination table. Family is visiting clinic during COVID-19 outbreak.
Nyitókép: Getty Images

Nem kell félni – ilyen sem volt még magyar kórházban

Elsőként kezdi meg Magyarországon a tűmentes oltások beadását a hemato-onkológiai betegei részére a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet.

A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány négyezer oltás beadásához biztosítja azt az orvostechnikai eszközt, amely teljes mértékben kiváltja és helyettesíti a hagyományos, tűvel beadott oltásokat. „A program az ajánlott védőoltások beadásával kezdődik. Alkalmazásával jelentős mértékben csökkenthető a tűtől való félelem, oldható a gyermekek oltás előtti szorongása” – közölte a kórház.

„A daganatos megbetegedésben szenvedő gyerekek sok nehézségen mennek át mind a kezelés, mind a rehabilitáció során, éppen ezért nagy könnyebbség számukra, hogy az egyedi oltási rendjükben legalább az ajánlott oltásokat a jövőben tűszúrás nélkül kaphatják meg egy olyan innovatív megoldásnak köszönhetően, amely szinte fájdalommentes és amelyet elsőként alkalmazunk Magyarországon” – idézték a közleményben Nagy Anikót, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosát.

Az úgynevezett JET-injektor olyan tű nélküli eszköz, amely egy speciálisan kialakított felületen keresztül nagy nyomással juttatja a gyógyszersugarat a testszövetbe.

A tűmentes megoldások használata nem újkeletű, azonban az orvostechnika most lett elérhető Európában, Magyarországon is.

Mészner Zsófia gyermekgyógyász, infektológus, a The Mission Board on Vaccination in Europe tagja, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet módszertani igazgatója a közleményben kitért arra is, hogy "a magasnyomású JET-injekció beadása meglehetősen egyszerű, azonban az eljárás esetében is feltétlenül szükséges a megfelelő képzés az eszköz használatához. Először egyéni oltási tervek alapján az ajánlott védőoltások beadására lesz lehetőség ezen gyermekek számára, amely több alkalommal összesen 5-12 oltást jelent gyermekenként. Az eszköz alkalmas bármelyik, fél milliliter adagos védőoltás beadására".

A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány 6,2 millió forintos adománya lehetőséget teremt arra, hogy a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet a jövőben az onkológiai betegei mellett további súlyos krónikus betegségben szenvedő gyermekek számára is elérhetővé tegye a tűmentes oltások és egyéb injekciók beadását - áll a közleményben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Fontos feladatot kap egy magyar szakember a téli olimpián

Fontos feladatot kap egy magyar szakember a téli olimpián

Bár a 2026-os téli olimpián nem lesz ott sem a férfi, sem a női magyar jégkorong-válogatott, jelentős sportdiplomáciai sikert ért el ismét a hazai szövetség elnöke. Kolbenheyer Zsuzsanna az InfoRádióban elmondta, hogy az edzőképzés fejlesztését a megnövekedett gyereklétszám miatt kiemelt jelentőségűnek tartja a szakágban.

Háború, halál, béke – Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.
Floridán a világ szeme: fontos találkozóra készül holnap Trump és Zelenszkij - Híreink az ukrajnai háborúról szombaton

Floridán a világ szeme: fontos találkozóra készül holnap Trump és Zelenszkij - Híreink az ukrajnai háborúról szombaton

Floridában találkozhat holnap Volodimir Zelenszkij ukrán államfő és Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint délután 3 órakor, amelynek fő témája az lesz, melyik fél milyen területeket ellenőrizzen. Eközben masszív orosz drón-és rakétatámadás érte Kijevet szombat hajnalban, aminek hatására Kijev egy részén vészhelyzeti áramszünetet rendeltek el, lakóházak százai maradtak fűtés nélkül és Lengyelországban ideiglenesen két repülőteret is le kellett zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×