"2018-ban volt egy nagyobb járvány Magyarországon, illetve Európa-szerte,az akkor igazolt 225 megbetegedésnek most kevesebb mint a felénél járunk" – mondta Nagy Anna. Az NNGYK kutatója szerint bár a betegség elnevezése kicsit egzotikus, de valójában nem kell elhagyni Magyarországot ahhoz, hogy megfertőződjünk.
A vírus már 2004 óta jelen van itthon is, és már az ország valamennyi területéről jelentettek megbetegedéseket. Ezek azonban általában csak elszigetelt esetek. Ha mégis egy helyen egyszerre több ember is megbetegedik, annak csak az az oka, hogy az adott területen több fertőzött szúnyog él.
Nagy Anna arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyugat-nílusi láz többnyire tünetmentes, vagy nagyon enyhe lefolyású betegség.
Jellemzői nagyon hasonlók az influenzához: láz, hőemelkedés, ízületi fájdalmak, fáradékonyság, esetleg apró bőrkiütések. "Csupán az esetek körülbelül egy százalékában alakulhatnak ki idegrendszeri tünetek és ezek is döntően az idősebb korosztályt érintik" – hangsúlyozta a kutató.
"A legsúlyosabb esetben agyhártya- vagy agyvelőgyulladás alakulhat ki. Ennek tünetei az erős fejfájás, hányás, hányinger, szédülés, fényérzékenység, kettős látás és a tarkó kötöttsége. Ha valakinek idegrendszeri tünetei vannak, vagy ízületi izomfájdalommal járó, lázas állapot jelentkezik nála, esetleg még kiütéseket is tapasztal magán, akkor azonnal forduljon orvoshoz" – javasolta Nagy Anna
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ biológusa sajnálattal említette, hogy nincs védőoltás a nyugat-nílusi láz ellen. "Csak úgy védekezhetünk, ha elkerüljük a szúnyogcsípéseket" – tette hozzá.