Infostart.hu
eur:
379.47
usd:
319.98
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Nyitókép: Image Source/Getty Images

Bevált, ezért piacra dobták a világ első, férgekkel működő ráktesztjét

A hasnyálmirigyrákot mutatja ki, ráadásul korai szakaszban.

Az újfajta módszert a Hirotsu Bio Science nevű japán biotechnológiai cég fejlesztette ki. Ez a világ első olyan szűrőtesztje, ami a betegséget már a korai stádiumban is képes kimutatni, és ami férgeket használ ehhez.

A kutatók 28 éven át vizsgálták a módszer működőképességét, ami azon alapul, hogy a Caenorhabditis elegans nevű fonalférgek szó szerint képesek kiszagolni a rákot, és elindulni felé. A férgek közelségétől azonban nem kell félni: a teszthez vizeletre van szükség, ami mellé a laborban petricsészében helyezik el a férgeket, és figyelik azok reakcióját - írta a hvg.hu.

Most Japánban kerül piacra, jövőre már az USA-ban is elérhető lesz. Háromszázezer emberen vizsgálták a hatékonyságát.

A kutatók szerint rendkívül fontos, hogy a hasnyálmirigyrákot a betegség minél korábbi szakaszában sikerüljön elcsípni, így a teszt nagy segítség lehet abban, hogy javuljon a túlélési ráta.

Egy teszt jelenleg 70 ezer jenbe, vagyis nagyjából 200 ezer forintba kerül, de a cég szerint a későbbiekben csökkenhet majd a termék ára.

Címlapról ajánljuk

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×