Bár a hosszú Covid tünetei közt akadnak olyanok, amelyeket a gyerekek anélkül is sokszor tapasztalnak, hogy koronavírusosak lettek volna előzőleg – ilyen a hasfájás, a hangulatváltozás, a fejfájás és a fáradékonyság –, a kutatásba bevont, a koronavíruson átesett gyerekek hajlamosabbak voltak ezek közül legalább egyet két vagy több hónapon át tapasztalni.
A dán eredmények azt is megmutatták, hogy a vírusfertőzésen átesett gyermekek közül minden harmadik legalább egy olyan tünetet tapasztalt hosszú távon, ami nem volt élete része a megbetegedést megelőzően – írja a CNN.
Ezek a tünetek jellemzők
A jellemző tünetek életkor szerint változtak:
- három év alatt kiütések, hangulatváltozások és hasfájás voltak a jellemezőek
- 4-11 év között memória- és koncentrációzavarokat figyeltek meg
- 11-14 év közt a memória- és koncentrációzavarok mellett hangulatváltozás és fáradékonyság jelentkezett.
"Eredményeink összhangban vannak a hosszú Coviddal és a serdülőkkel kapcsolatos korábbi tanulmányokkal, amelyek azt mutatják, hogy bár kevés gyermeknél alakul ki az állapot, azt fel kell ismerni és komolyan kell venni" – mondta a tanulmány társszerzője, Selina Kikkenborg Berg, a koppenhágai Rigshospitalet kardiológus professzora.
Nem tudjuk pontosan, hány gyermeket érinthet
Az még nem tiszta, hogy hány gyereknél alakul ki hosszú Covid és milyen hosszan maradnak meg a tünetek, mivel még nem végeztek elegendő mennyiségű kutatást a témában. Egy 2021-es eredmény szerint akár
a víruson átesett gyerekek fele tapasztalhat tüneteket
legalább négy hónapon át a 6-16 éves korosztályban. Felnőttek körében a koronavírusos páciensek 30 százalékát érinti az állapot.
A hosszú Covid diagnózisának felállításához nem létezik sztenderdizált teszt, és a kutatók azt sem tudják megmondani, kinél alakulhat ki a fertőzöttek köréből.
Érdekes eredmény is született
A dán kutatás azt is megállapította, hogy a járvány hatást gyakorolt azokra a gyerekekre is, akik nem kapták el a vírust – esetükben pszichológiai és társas érintkezéssel kapcsolatos nehézségek merülnek fel.
"A tanulmány legmegdöbbentőbb eredménye a fertőzésen átesett, idősebb gyermekek magasabb életminősége és alacsonyabb szorongási pontszáma. Ez megerősítést nyújt, hogy bár a gyermekek ellenállók a Covid közvetlen hatásaival szemben,
a világjárvány közvetett hatásai, azaz az iskolabezárások, az ismételt karantén és terápiás lehetőségek szűkülése, valamint a szorongást keltő médiaüzenetek jelentősen befolyásolták őket.
Valószínű, hogy a társadalom alulbecsülte a világjárvány okozta zavarok hosszabb távú hatásai" – mondta Michael Absoud gyermekorvos.
Amy Edwards clevelandi gyermek fertőzőbetegség-szakértő szerint fontos, hogy ez a kutatás kimondja: igenis létezik hosszú Covid kisgyerekeknél is, az ő panaszaikat is komolyan kell venni – és nagyon fontos, hogy oltással próbálják meg a szülők kivédeni a betegség kialakulását.