eur:
411.32
usd:
392.56
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Fotó: Norman Kuring, NASA GSFC / VIIRS / Suomi NPP
Nyitókép: Norman Kuring, NASA GSFC / VIIRS / Suomi NPP

Megoldhatták a Föld legősibb rejtélyét

Cáfolják az eddigi elméletet a Föld keletkezésére és bolygónk kémiai összetételére vonatkozóan.

Az asztrofizikában és a kozmokémiában uralkodó eddigi elmélet szerint a Föld a Naprendszer korai szakaszában keletkezett kis méretű, maggal rendelkező kőmeteoritokból, úgynevezett kondritokból alakult ki. Paolo Sossi, a zürichi Szövetségi Műszaki Főiskola (ETH) professzora szerint azonban a hipotézissel az a probléma, hogy a kőzetekből nem lehet megmagyarázni a Föld pontos összetételét - írta az Independent alapján a hirado.hu.

„A Földet alkotó nyersanyagok ütközései óriási mennyiségű hőt termeltek, és elpárologtatták a könnyebb elemeket, így a Földnek a vártnál sokkal szegényebbnek kellene lennie hidrogénben és a héliumban. Ha helyes lenne a melegítés általi elpárologtatás elmélete, ma kevesebb könnyű izotópot találnánk a Földön, mint az eredeti magos meteoritokban. De az izotópmérések nem ezt mutatják” – közölte Sossi.

A kutatók legújabb elméletében a Naprendszer bolygói úgy alakultak ki, hogy a gravitációs vonzásuk révén felhalmozódott kisebb kozmikus porszemcsék amolyan

bolygócsírákká nőttek,

amelyek eléggé felhevültek ahhoz, hogy elváljon egymástól fémes magjuk és sziklás köpenyük. A különböző időpontokban keletkezett bolygócsírák teljesen eltérő kémiai összetételűek lehetnek.

„A szimulációkból kiderült, hogy sok különböző bolygócsíra keveréke a legvalószínűbb forgatókönyv szerint Föld-típusú bolygót eredményezett. Így pedig nemcsak a Föld kialakulásához kerültünk közelebb, hanem a többi kőzetbolygó születésének magyarázatára is fény derülhet” – ismertette Rossi.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×