eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Neumann-Mészáros Melinda székesfehérvári háziorvos oltáshoz készíti elő az AstraZeneca koronavírus elleni vakcináját Esze Tamás utcai rendelőjében 2021. március 17-én.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

A 75 százalékos átoltottság lehet vízválasztó

A Mayo Clinic kutatóinak nagyon pontos számítógépes modellje most azt bizonyította be, hogy az oltásoknak mekkora szerepük van az esetszámok csökkentésében és a járvány kontroll alá vonásában.

Minnesota amerikai állam példján keresztül mutatja be a program, mi a tömeges immunizáció eredménye: az oltási program segít abban, hogy az esetek ne terheljék túl az intenzív osztályokat, az immunizációnak köszönhetően nagyon sok megbetegedést és halálozást sikerült elkerülni, derül ki az esettanulmányból, melyet a MedicalXpress mutat be. A Mayo Clinic kutatói szerint ha nem léteznének oltások, akkor tavasszal a járvány csúcsán 800 ember feküdt volna intenzív osztályokon Minnesota-szerte. A modellezés során figyelembe vették az országban megjelent új variánsok nyújtotta veszélyfaktort is.

A program által modellezett betegszámnak nagyjából a felét kezelték az állam intenzív terápiás osztályain tavaly decemberben, a mostani amerikai hullám csúcsán.

"Nehéz megfejteni, hogy a mostani, emelkedett terjedési arány mekkora részben köszönhető az új változatoknak, és mekkora részben a társadalmi viselkedés változásának" - vélekednek a szerzők, de

"az okoktól függetlenül a védőoltások hiánya valószínűleg az eddigi messze legnagyobb hullámot eredményezte volna".

Ha az állam április elejére elérte volna a lakosság 75 százalékának beoltását, a tanulmány becslése szerint a 100 ezer lakosra jutó megbetegedések heti átlaga, a kórházba kerülő betegek száma és az intenzív osztályokon fekvő betegek száma július elejére jelentősen csökkenhetne.

"A modell szerint az ilyen mértékű átoltottság teljesen elnyomná a növekedést, és nagyon alacsony szintre szorítaná vissza a megbetegedéseket és a kórházi kezeléseket" - mondják a szerzők.

A világjárvány tavalyi kezdetekor a Mayo Clinic adattudósai számítógépes modellt dolgoztak ki annak felmérésére, mikor és hol alakulnak ki járványgócok. A modell pontosan jósolta meg a koronavírusos megbetegedések és kórházi kezelések időzítését, valamint nagyságrendjét, ami lehetővé tette a Mayo Clinic számára, hogy felkészüljön a betegek ellátására és a dolgozók védelmére.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×