eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Magyar segítség a stroke és az infarktus megelőzésében

Magyar segítség a stroke és az infarktus megelőzésében

A cisztás fibrózis gyógyításához, a stroke, az infarktus megelőzéséhez szolgáltathat hasznos adatokat az a kutatás, amelyet Csanády László kutatóorvosnak a Semmelweis Egyetemen alakuló Lendület csoportja folytat majd. A team a sejtekben található ioncsatornák működését tanulmányozza. Ezeknek a csökkent vagy éppen túlzott aktivitása is megbetegedésekhez vezethet. Ha sikerrel járnak, akkor az elért eredmények a gyógyszertervezésben is fontos szerepet kaphatnak - mondta az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinjában Csanády László kutatóorvos.

Az ioncsatornák olyan fehérjepórusok, amelyek a sejthártyán keresztül szállítják a nátrium-, kálium-, kloridionokat – magyarázta Csanády László kutatóorvos.

„Minden sejtnek szüksége van az ionokra, fontos a ki-, beáramlásuk, de a sejthártyák nem eresztik át, csak ezek a fehérjepórusok.”

Sok száz fajta ioncsatorna van, mindegyik más ionra szabályozódik, a kutatócsoport a következő években két ilyet, a kloridra és a kationokra specializálódott ioncsatornát vizsgál.

„Ha ezek jól működnek, minden rendben van, de ha például

a kloridcsatorna örökletes mutációk miatt nem működik, egy nagyon súlyos betegség, a cisztás fibrózis alakul ki.

Ez, a sok szervrendszert érintő elváltozás jelenleg gyógyíthatatlan, a várható életkor 30-40 év.”

Az a cél, hogy a hibás csatorna működését gyógyszeresen helyre lehessen állítani, ehhez szükség van a szerkezetének és a funkciójának molekuláris ismeretére – mondta Csanády László kutatóorvos.

„A működéséről már sok mindent tudunk, de sokat még nem. Ugyanez igaz a szerkezetére is, egyre többet tudunk, de még sokat nem.”

A gyógyszeres kezelésnek személyre szabottnak kell lennie, mert sokféle mutáció okozhatja a csatorna hibás működését, több száz ponton tud sérülni a szerkezete – mondta a kutatóorvos. Csanády László hozzátette,

eredmény csak a mutációkra specifikus gyógyszerektől várható.

„Legfontosabb lenne azon csatorna mutáns működésének helyrehozása, ami a legtöbb betegben van jelen. Egy konkrét hiba ismert, ami a betegek 70 százalékában jelen van. Fontos cél ennek gyógyszeres korrekciója, az sok betegen segítene.”

A szervezet, a sejt ezt a hibás működést nem tudja regenerálni, kompenzálni, ez is okozza a tüneteket – mondta Csanády László.

Az ötéves kutatási program nemzetközi együttműködéssel folyik.

„Két irányban is tervezünk haladni, az alapkutatás, a szabályozás, a működés és a szerkezet kérdéseinek jobb megértése mellett gyógyszertervezési irányban is, tehát ezen információk birtokában fejlesztünk vegyületeket, amelyek stimulálják például a gyakran meghibásodott mutáns csatorna működését.”

Egy ígéretesnek tűnő vegyületet további fejlesztésre át lehet adni egy gyógyszercégnek – tette hozzá Csanády László kutatóorvos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×