A Yale Egyetem kutatói kimutatták, hogy a rendelkezés után három évvel már hat százalékkal csökkent a szívinfarktus és stroke miatt kórházba szállítottak száma a tilalommal sújtott megyékben azokhoz képest, ahol nem tiltották be a növényi olajok részleges hidrogénezésével keletkezett transzzsírsavak használatát.
Ez azt jelenti, hogy százezer lakosra 43-mal kevesebb szívinfarktus és stroke eset történt - közölte Eric Bandt, a Yale kardiológusa, az Amerikai Orvosok Társasága folyóiratában, a JAMA Cardiologyban megjelent tanulmány vezető szerzője.
Az ipari feldolgozás során a növényi olajok részleges hidrogénezésével keletkezett transzzsírokat az élelmiszerek állagának, szerkezetének javítására használják. Az éttermekben rendszeresen használták a sült csirke, sült burgonya, a fánk készítésénél, az üzletekben fellehető élelmiszerek közül például a margarinokban, kekszekben található. A transzzsírsavak igen ártalmasak az egészségre, kedvezőtlenül befolyásolják a zsíranyagcserét, elősegítik a gyulladások, az érfalkárosodás, az inzulinrezisztencia, a szívritmuszavarok és bizonyos daganatos betegségek kialakulását.
New Yorkban és a szövetségi állam számos megyéjében 2007-ben betiltották használatukat. A Yale kutatói tanulmányukban a 2002-2013 közötti kórházi betegfelvételi adatokat elemezték 11 megyében, ahol elrendelték e tilalmat és 25-ben, ahol nem. Kimutatták, hogy az állam valamennyi megyéjében csökkent a szívinfarktus és stroke száma, a tilalommal sújtott megyékben azonban jóval nagyobb arányban.
Mark Creager, az Amerikai Szívtársaság volt elnöke hangsúlyozta, hogy a tanulmány tükrözi korábbi tanulmányok eredményeit, és összhangban van "a legtöbb tudós gondolkodásával a transzzsírok betiltásának előnyeiről". "A teljes népesség hasznára válik, ha országos szinten érvényre juttatják a gyakorlatot" - tette hozzá.