A tesztet egy izlandi vállalat gyártja két olyan független kutatás alapján, amelyek meghatározták, mely gének felelősek a szívroham, valamint a szívkoszorúér-betegségek iránti fogékonyságért.
A legkárosabb génvariáns, amelyet az európaiak körülbelül negyede hordoz, a szívroham esélyét akár 60 százalékkal is emeli, kortól függetlenül.
Az 50 évesnél fiatalabb férfiaknál és a 60 évesnél fiatalabb nőknél megkétszerezi a kockázatot.
A teszt kifejlesztésének alapját képező kutatások szerint a hajlam kifejlődésének oka egy úgynevezett egyszerű nukleotid polimorfizmus (SNP), amely képes megváltoztatni a DNS-ben kódolt örökítőanyagot.
Amikor egy ember mindkét szülőjétől örökli a módosult gént, alapvetően nagyobb a veszélye annak, hogy szívrohamot kapjon.
A szív- és érrendszeri betegségek a fejlett nyugati országokban a vezető halálokok között vannak: Nagy-Britanniában például évente 275 ezren kapnak infarktust, 110 ezren pedig szívbetegségben halnak meg.
Bár sok egyéb tényező - így a dohányzás, a helytelen étkezés és a mozgásszegény életmód - komolyabban közrejátszik a szívbetegségek kialakulásában, mint a gének, a kutatások hamarosan lehetővé teszik az orvosoknak, hogy felismerjék, mely pácienseik fokozottan veszélyeztettek, és ennek alapján tanácsolhatnának életmódváltozást, vagy írnának fel gyógyszereket.
Jelentős fejlesztés indul – ez a két város lesz ország kapuja