A fertőzések lesznek a XXI. században az emberiség legnagyobb ellenségei. Ennek ellenére a 90-es évek elején a gyógyszerkutatók úgy gondolták, hogy az antibiotikumok fejlesztése lezárható fejezet, a fő fertőzések ellen hatékony gyógyszerek jelentek meg, széles néptömegeket is jól tudtunk kezelni.
"Én a penicillinszármazékok továbbfejlesztésében nagy részt vállaltam, és egyszer csak azt láttam, hogy a gyógyszerfejlesztés ezen a területen leállt, az egyetlen kivétel a tuberkolózis volt, a fejlődő országokban tapasztalt tömeges és halálos járványok miatt" - erről beszélt az InfoRádióban az a Svédországból érkezett gyógyszerkutató professzor, aki egy nemzetközi vegyészkonferencián tart előadást Magyarországon.
Hans-Jürgen Federsel ugyanakkor megerősítette, hogy az elmúlt 5-10 évben új baktériumfajták jelentek meg, amelyekkel a gyógyszerkutatás nem tud még lépést tartani.
A régi baktériumokról is elmondható, hogy közben alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez, és az ember védtelen lett velük szemben.
A kutatóprofesszor rámutatott, hogy a világ vezető gyógyszerkutató helyein is heves viták vannak az antibiotikumok fejlesztésének újbóli szükségességéről, amit 5 éve még nem lehetett előre látni.
Újra nagy pénzeket kell az antibiotikumok fejlesztésére fordítani, ezt várja a társadalom is - fejtette ki a svéd professzor, aki szerint ez még akkor is így van, ha egy fertőzés adott esetben csupán kisebb embercsoportot ér el, ezáltal a gyógyszerfejlesztők pénze lassabban és kevésbé térül meg.
A kutatások középpontjában a '90-es évektől a nagy civilizációs betegségek voltak, az elhízás, az infarktus, a szélütés, az Alzheimer-kór.
A vírusfertőzések elleni küzdelem még bonyolultabb - mondta végül Federsel professzor.
Lényegében alig van hatóanyagunk a vírusokkal szemben, és még mindig nem értjük a vírusok működését eléggé, mert a kutatások eddig nem ezekre koncentráltak.
"De tudomásul kell vennünk, hogy a környezetünk biológiája változik, a kutatók kénytelenek egy örökké mozgó célpontra lőni, de nincs más választásuk" - tette hozzá.
Ezért állt le a Déli pályaudvar