eur:
411.7
usd:
392.54
bux:
79948.78
2024. november 25. hétfő Katalin

A gének befolyásolhatják a kokainfüggőség kialakulását

A kokainfüggőség kialakulásában nagy szerepet játszhatnak a gének - állítják brit tudósok. A pszichiátriai intézet kutatói egy olyan génvariációt azonosítottak, amelyből ha dupla másolatot hordoz az ember, 50 százalékkal megnő annak esélye, hogy kokainfüggővé válik.

A kokain elsősorban úgy hat az emberi agyra, hogy  meggátolja annak a fehérjének a működését, amely a felesleges dopamin-mennyiséget eltávolítja az idegsejtek közül.

Az idegsejtek így gyakorlatilag túlterhelődnek dopaminnal, vagyis azzal az agyi ingerületátvivő anyaggal, amely az elégedettség- és boldogságérzetet váltja ki.

A brit kutatás, amelynek során 700 kokainfüggő és 850 "tiszta" ember génjeit hasonlították össze, egy olyan génvariációra bukkant a dopamin-transzporter fehérjét kódoló gének között, amelyből ha dupla másolatot hordoz valaki, akkor 50 százalékkal megnő a kokainfüggőség esélye.

A génvariációt hordozóknál ugyanis a kokain sokkal erősebben gátolta a dopamin eltávolításáért felelős fehérje működését, mint azoknál, akikben nem találták meg ezt a speciális génvariációt.

"Bár a rendszeres kokainfogyasztás előbb-utóbb mindenkinél függőséget okoz, úgy tűnik, hogy a genetikai különbségek miatt van aki hamarabb függővé válik, mint mások" - mondja Camila Guinalini kutató, hozzátéve, hogy ezek az eredmények segíthetnek a kokainfüggőség hatékonyabb kezelésében.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×