eur:
407.45
usd:
386.78
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Facebook/Paris 2024

Már a párizsi olimpiai megnyitó művészei is sztrájkkal fenyegetnek

A jelentős bérkülönbségek miatt tiltakozik egy szakszervezet, amely szerint a szervezők csak az időt húzzák.

Szinte a sportolók maradnak az egyedüliek, akik nem akarnak sztrájkba lépni a párizsi olimpia előtt. Legutóbb a francia előadóművészek szakszervezete (SFA) jelentette be, hogy sztrájkot helyez kilátásba a július 26-i megnyitóünnepségre, valamint a paralimpiához kapcsolódó próbákra.

A ceremóniához szerződtetett színészek, táncosok és akrobaták csoportja az alacsony bérek és a szervezők által alkalmazott munkaügyi egyenlőtlenségek ellen tiltakozik. A szakszervezet szerint aggodalmaikat többször figyelmen kívül hagyták, miután figyelmeztették az ünnepségek produceri feladatait ellátó céget, a Paname24-et a kollektív szerződéssel nem összhangban lévő szerződéses gyakorlatra.

„Rávilágítunk a bánásmódban tapasztalható botrányos egyenlőtlenségekre, valamint a társadalmi párbeszéd hiányára az előkészületek és a próbák során” – tette hozzá az SFA a 20minutes.fr cikke szerint, utalva arra, hogy az olimpiai játékokra regisztrált 3000 hivatásos táncos közül mintegy 300-at „szégyenletes anyagi feltételek mellett” vettek fel, költségtérítés és a jogok átruházása összegének ismerete nélkül alkalmaztak.

A díjazás az időszakos fellépők 60 eurójától a kollektív szerződésben részesülő alkalmazottak 1610 eurójáig terjed:

ez a széles spektrum erősíti az egyenlőtlenségeket. A szakszervezet az eltérő bánásmódot is kifogásolja: a nem párizsi művészek egy része ugyanis költségtérítést és szállást kap, míg a többség nem.

Az SFA szerint nem kaptak választ a követeléseikre és a bérváltozásokkal kapcsolatos kérdéseikre.

„Nyílt megbeszélést javasoltunk, hogy mindenki számára elfogadható megoldásokat találjunk, a ceremóniákhoz közeledve, de a mai napig úgy tűnik, hogy a szervezők és a produceri cég az idővel játszik, mivel nem tűztek ki újabb találkozókat” – tették hozzá.

A szervezőbizottság reagálásában kijelentette, hogy nagyon komolyan veszi a munkakörülmények kérdését, és hogy a Paname24 tiszteletben tartja a táncosok kollektív szerződését: a díjak még a megállapított minimumnál is magasabbak. „Ellenőrzés után meggyőződhettünk arról, hogy a Paname24 nevű szolgáltatónk szigorúan betartja a törvényt, a táncos szakmára vonatkozó kollektív szerződéseket alkalmazza” – tette hozzá a szervezők képviselője. Ezenkívül mindkét szervezet elkötelezte magát a kollektív tárgyalások folytatása mellett.

Bernard Thibault, a Párizs 2024 Szociális Charta Bizottságának elnöke már júniusban figyelmeztetett erre a helyzetre. „Szerepelni a megnyitón igazi szakmai lehetőség, de ez nem jelenti azt, hogy az elvégzett munkát ne kellene elismerni.

Néhányan pénzt fognak veszíteni, ha a megnyitó ünnepségen dolgoznak”

– mondta.

A július 26-i megnyitón mintegy 3000 táncos, zenész és színész vesz majd részt a Szajnán és a környező hidak mentén.

Az olimpia előtt több terület dolgozói fenyegettek sztrájkokkal, vagy tartottak is munkabeszüntetéseket, hogy jobb feltételeket harcoljanak ki. Az elmúlt hónapokban a rendőrök, mozdonyvezetők, közalkalmazottak, szemétszállítók, legutóbb pedig a reptéri dolgozók alkalmazták ezt a módszert.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×