eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
London, 2016. január 2.Mesut Özil, az angol Arsenal játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokságban játszott Arsenal-Newcastle mérkőzésen a londoni Emirates Stadionban 2016. január 2-án. (MTI/EPA/Andy Rain)
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Világbotrány: Özil magára haragított másfél milliárd embert

A kínai állami televízió, a CCTV előzetes terveivel ellentétben nem sugározta az Arsenal és a Manchester City vasárnapi bajnoki rangadóját, helyette a Wolverhampton–Tottenham mérkőzés került a programba. Az ok Mesut Özilnek, az Arsenal játékosának a közösségi médiában megjelentetett posztja volt.

Özil a hsziancsangi, hozzá hasonlóan muzulmán vallású ujgurok védelmében posztolt, az elnyomatás ellen küzdő harcosoknak minősítve őket. Nemcsak a hivatalos kínai politikát bírálta, hanem a muzulmán világot is, amely nem emeli fel a hangját a táborokba zárt, körülbelül egymilliós közösség érdekében.

Törökül írt véleményében olyan kitételek szerepelnek, mint, hogy a Koránt elégetik, a mecseteket lerombolják, a muzulmán iskolákat bezárják, a hitoktatókat egytől egyig kivégzik, a híveket erőszakkal táborokba kényszerítik.

Az angol nyelvű kínai napilap, a Global Times azt írta Özilről, hogy „olyan személy, aki megzavarodott, nem méri fel jól a befolyását, s könnyen vállalkozik felbujtásról”.

A kínai állami média szerint az ügy sokat rontott Özil ottani megítélésén, sőt az Arsenalén is.

A londoni klub azonnal elhatárolódott az ügytől. A Vejpón, Kína legnagyobb közösségi platformján nyilatkozott arról, hogy Özil csak a magánvéleményét fogalmazta meg.

Az angol sajtó megjegyzi, hogy az Arsenal vagy akár a Premier League vezetői okkal tartanak attól, hogy egy ilyen eset szankciókat válthat ki Kínában, elég csak az NBA októberi botrányára gondolni, amely Daryl Morey-nak, a Houston Rockets ügyvezetőjének a hongkongi tüntetőket támogató véleménye miatt robbant ki. Az eset jelentős pénzügyi veszteséget okozott a az észak-amerikai kosárlabdaligának.

A vasárnapi mérkőzést egyébként a Manchester City 3-0-ra megnyerte az Arsenal ellen. „A Manchester City a kínai nép jó barátja” – írta egy szurkoló a közösségi médiában. A Manchester City részvényeinek 13 százaléka egyébként kínai tulajdonban van.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×