eur:
409.43
usd:
374.83
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
The upset teenage Asian boy is reading alone on his smartphone late at night, caught in the grips of adolescent social media addiction
Nyitókép: Thai Liang Lim/Getty Images

Hány éves kortól legyen a gyerek "YouTube-személyiség"?

A legtöbben csak 18 éves kortól engednék, hogy a fiatalok videót töltsenek fel magukról az internetre derül ki az Ifjúságkutató Intézet nemzetközi kutatásából. A felmérésben a magyarok mellett további 11 közép-európai országban vizsgálták a felnőttek véleményét a fiatalok aktív online jelenlétével kapcsolatban.

Napjaink népszerű huszonéves youtuberei közül többen is 13-14 évesen hozták létre első csatornájukat, de a TikToknak is hatalmas felhasználói rétegét adják a kiskorúak. Egy nemzetközi kutatás szerint azonban a felnőttek többsége ezt korainak tartja.

Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet vezetője szerint a legtöbb országban átlagosan 17 éves kornál húzzák meg ezt a határt, 7 százaléka megkérdezetteknek tartja megengedhetőnek 13 éves kortól - tehát attól a kortól, amelyet maga a közösségi média megenged - a videófeltöltést.

A magyarok egyébként szigorúbbak, itt mindösszesen 1 százalék tartja megengedhetőnek ezt a 13 éves kort.

"Tulajdonképpen mind a 12 vizsgált országban a legtöbben a 18 éves kort, tehát a felnőtt kor határát említik legalkalmasabb életkorként, és itt is kiemelkednek a magyarok, illetve a horvátok, mondhatjuk, 40-50 százaléka a felnőtteknek ezt a korhatárt jelöli meg" - mutatott rá.

A korhatár meghatározásának kérdése országonként eltérő eredményt hozott.

"A románok a legmegengedőbbek: minden ötödik válaszadó húzza meg 14 éves kor alatt a korhatárt. A 18 éves kor még egy nagyon érdekes korhatár, mert a megkérdezetteinknek a bő tizede, 12 százaléka az 18 éves kor felettre teszi ezt a az első tartalomfeltöltési korhatárt, és itt is vannak kiemelkedő országok, Észak-Macedóniában, Horvátországban, Bulgáriában jóval nagyobb arányban mondják azt, hogy nem elég 18 évesnek, hanem még idősebbnek kell lenni ahhoz, hogy az ember először feltöltsön ilyen adatokat."

A felmérésben arra is kíváncsiak voltak, hogy hány éves kortól engednék először bulizni az éjszakába a fiatalokat a felnőttek; nem meglepő módon itt is hasonló eredmények születtek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
×
×
×
×