Infostart.hu
eur:
386.94
usd:
328.84
bux:
0
2025. december 29. hétfő Tamara, Tamás

Megválasztották minden idők legjobb lengyel filmjét

Andrzej Wajda Az ígéret földje című 1975-ös filmdrámáját választotta minden idők legjobb lengyel játékfilmjének a lódzi Filmművészeti Múzeum és a Lódzi Egyetem filmtörténeti és filmelméleti kara.

A két intézmény a lengyel filmgyártás fennállásának 120. évfordulója alkalmából kérdezett meg 279 vezető lengyel filmrendezőt, forgatókönyvírót, operatőrt, látványtervezőt, zeneszerzőt és producert, és válaszaik alapján állította fel a legjobbnak tartott hazai és külföldi alkotások rangsorát. Az utóbbiak toplistáját Federico Fellini Nyolc és fél című műve vezeti.

A lengyel filmtörténet legjobbnak minősített alkotása a Nobel-díjas Wladyslaw Reymont azonos című, 1898-as regényéből készült. A cselekmény a 19. század végén játszódik Lódz iparvárosban, ahol három fiatal férfi - egy lengyel, egy német és egy zsidó - együtt próbálja megvalósítani álmát egy textilgyár felépítéséről és textilmágnássá válásáról. Andrzej Wajda filmje számos rangos fesztiválon kapott elismerést, és Oscar-díjra is jelölték a legjobb idegen nyelvű filmek kategóriájában.

A felmérésben a legjobb lengyel filmek sorába került még Wojciech Has Rekopis znaleziony w Saragossie (A Saragossa-kézirat), valamint Sanatorium pod Klepsydra (Szanatórium a homokórához), Andrzej Wajda Hamu és gyémánt, Roman Polanski Kés a vízben és Krzysztof Kieslowski Véletlen című filmje, valamint Pawel Pawlikowski Ida című alkotása, amely 2015-ben elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump Kijevbe is kész elutazni a béke érdekében

Donald Trump Kijevbe is kész elutazni a béke érdekében

Donald Trump szerint a kelet-ukrajnai Donbasz régió egyike a fennmaradó kérdéseknek, de megjegyezte, hogy ezen a téren is sikerült közelebb kerülni az egyetértéshez – erről az amerikai elnök beszélt, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt Floridában. Volodimir Zelenszkij szerint a 20 pontra szűkített béketervezetről „90 százalékban sikerült megállapodni”. Egy végleges békemegállapodás az amerikai elnök szavai szerint „néhány héten belül” létrejöhet, de az sem zárható ki, hogy meghiúsul az egyezség, ami Trump szerint „szégyen lenne”.
Nehéz éven vannak túl a boltok – Mi jöhet ezután?

Nehéz éven vannak túl a boltok – Mi jöhet ezután?

Újabb mozgalmas éven vagyunk túl a kiskereskedelemben. 2025-öt az árrésstop határozta meg leginkább, de módosultak a kiskereskedelmi adó sávjai, az üvegvisszaváltási szolgáltatási díjak és kevesebb sajtot lehet trappistának hívni. Sok lánc veszteséget termelt a pénzügyi évében és újabb kisboltok húzták le a rolót. Az elmúlt 12 hónapot értékeltük Neubauer Katalinnal, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkárával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×