Infostart.hu
eur:
362.24
usd:
313.63
bux:
148085.97
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina

Mi kell Michel Houellebecqnek?

Michel Houellebecq francia író, a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége nem tartja magát történetmesélőnek, könyvei mindig a figurákból indulnak ki. Szereplőit csak ritkán meríti a való életből, legtöbbször kitalálja vagy több emberből gyúrja össze őket - mondta el a Goncourt-díjas francia író az MTI-nek.

Az író nem tudott pontos választ adni arra, hogy mi indítja be fantáziáját, de megjegyezte, bizonyos kellékeket nélkülözhetetlennek tart. "Kell egy fal, amire kiszögezhetem a papírokat, fotók, íróasztal, tér, magány és rengeteg kávé meg cigaretta" - magyarázta az író, hozzátéve, hogy húszéves kora óta dohányzik, már az első slukk után szenvedélyes dohányossá vált.

Michel Houllebecq időnként magát is beleírja könyveibe. A térkép és a táj című Goncourt-díjas regényében a festő főhős egy Michel Houellebecq nevű íróhoz fordul, hogy írja meg katalógusának előszavát. Az alkotó magányos, zárkózott, embergyűlölő, alkoholista figurának láttatta magát a könyvben. "Általában kívülről akarom látni magam, csak nagy ritkán írom meg azt, amit én gondolok. A könyvben például Houellebecq sosincs egyedül, mindig Jed szemével látjuk őt" - mesélte, hozzátéve, hogy amikor beleírta önmagát a regénybe, még nem tudta, hogy a karakter később brutális gyilkosság áldozata lesz. "Sosem teszek hosszú előkészületek az írás előtt" - jegyezte meg.

Megemlítette, hogy korábban a "reménytelenség professzorának" is nevezték őt, és nagyon büszke volt arra, hogy Paul Auster, Thomas Bernhard mellett ő is e csoport tagja lehet.

Az MTI kérdésére elmondta, hogy miért tartja idegesítőnek a környezetvédőket, miközben például regényeiben a természet gyakran megjelenik, A térkép és a tájban például átveszi az ember helyét. "A könyvemben ez egy tragikus esemény, veszteség, egyáltalán nem az optimista véget jelenti" - vélekedett. "A természetvédők mindazt képviselik, amit én ellenzek" - fogalmazott. Szerinte a környezetvédők mindent szabályozni akarnak, kiállnak az egységes Európa mellett, ráadásul a dohányzást is korlátozni akarják Franciaországban.

Michel Houellebecq elmondta, hogy most jelent meg Franciaországban verseskötete és épp nem dolgozik semmin. "Általában elkezd valami mocorogni a fejemben, témák, személyiségek. Aztán egyszer csak ez sok minden nyomasztóvá válik, és akkor le kell írnom".

Műveiben gyakran ír érzékletesen olyan képzőművészeti alkotásokról, amelyek a valóságban nem léteznek, ám ennek ellenére soha nem akart festeni. "Fotókat, videogramokat szívesen készítek" - tette hozzá, felidézve, hogy például a Lanzarote című kisregényét - amelyet budapesti látogatása alkalmából jelentett meg magyar kiadója, a Magvető - külföldön a saját fotói illusztrálják.

Michel Houellebecq elmondta azt is, hogy felhagy a zenéléssel, az csak egyszeri kaland volt az életében. 2011-ben a netre is felkerült a Le Film Du Dimanche című kislemeze, amelyen két saját szövegű sanzont énekelt. Houellebecq korábban feltűnt a Présence humaine lemezen is, ezen saját szövegeit mondta fel.

Az író szólt arról is, hogy még soha nem járt Magyarországon és nagyon szépnek találja a fővárost. Megjegyezte, szívesen vesz részt a könyvfesztiválon, amelyen a dedikálást tartja a legkimerítőbbnek. "Nem is az, hogy alá kell írni a nevemet, hanem hogy sok ember néz intenzíven, szeretettel. Kimerítő ez a sok, gyorsan változó emberi kapcsolat" - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
El fog fogyni az ásványvíz? Itt a helyes válasz!

El fog fogyni az ásványvíz? Itt a helyes válasz!

Az extrém hőség miatt megugrott az ásványvízforgalom. Az InfoRádió Neubauer Katalint, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkárát kérdezte.

Gerendai Károly az Arénában: lesz Sziget hőségben is, saját áramgenerátorokkal készültünk

A fejlesztések miatt a szélsőséges körülmények sem lehetetlenítik el a Sziget Fesztivált – hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában Gerendai Károly főszervező. Hozzátette: le tudnak válni a központi elektromos hálózatról. A Szigetet jövő héten, augusztus 11–15 között rendezik, amikorra elvileg már enyhül az óriási hőség.
inforadio
ARÉNA
2026.08.06. csütörtök, 18:00
Aszódi Attila
a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja
Erősen indult a nap az amerikai tőzsdéken, de lefordult a Nasdaq - Ezek mozgatták szerdán a piacokat

Erősen indult a nap az amerikai tőzsdéken, de lefordult a Nasdaq - Ezek mozgatták szerdán a piacokat

Az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények mellett a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek ma a befektetők külföldön és itthon is. Tegnap az amerikai tőzsdék zárása után jelentett a SpaceX és az AMD, a mai nyitás előtt pedig a Disney és az Eli Lilly, a hazai blue chipek közül pedig az OTP tette közzé hajnalban a számait, délután pedig a Magyar Telekom tette ugyanezt. A hangulat kifejezetten optimista volt a piacokon, az amerikai indexek nagyot raliztak kedden, a Dow és az S&P 500 új történelmi csúcsra ment, az ázsiai tőzsdéken is emelkedéseket lehetett reggel látni, a Nikkei különösen jól teljesített és az európai indexek is erősödésekkel nyitottak. Napközben azonban olvadtak a pluszok Európában, a magyar tőzsde pedig alulteljesítő volt ma a Mol és az OTP esése következtében. Az amerikai tőzsdéken erősen indult a szerdai kereskedés, de a Nasdaq és az S&P 500 végül estek, míg a Dow Jones emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×