Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottságnak az Európai Néppárt (EPP) által újraválasztásra jelölt eddigi elnöke a választás előtt az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. július 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Megvan a szükséges támogatás, szavazást kezdeményezhetnek Ursula von der Leyen ellen

Sikerült összegyűjtenie a megfelelő mennyiségű támogatást a román AUR párt EP képviselőjének ahhoz, hogy bizalmatlansági szavazást kezdeményezzen Ursula von der Leyen bizottsági elnök ellen, amiért nem hozza nyilvánosságra a vakcinabeszerzéssel kapcsolatban váltott személyes üzeneteit.

Gheorghe Piperea román képviselő bizalmatlansági indítványt nyújtott be von der Leyen ellen az úgynevezett Pfizergate-botrány kapcsán. Az ügy középpontjában a bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között 2021-ben, a koronavírus-járvány csúcsán folytatott titkos üzenetváltások állnak, amelyek a vakcinabeszerzésekről szóltak - írja a Portfolio.

Gheorghe Piperea csütörtökön jelentette be, hogy megszerezte a szavazás kezdeményezéséhez szükséges 70 képviselői támogatást. Ez ugyan a saját 78 fős Konzervatívok és Reformisták (ECR) pártcsaládjából is összejöhetett volna, mégis a Szuverenista (ESN) és a Patrióta (PfE) képviselők rábólintása is kellett hozzá.

Ha az európai parlamenti hatóság jóváhagyja a kérelem elfogadását, akkor július második felében, a Strasbourgban tartott plenáris ülésen kell majd megvédenie magát Ursula von der Leyennek az Európai Parlament előtt.

A támogatók többsége jobb oldalról érkezett, nem kizárt, hogy baloldali képviselők is csatlakoznak az Európai Bizottság vezetőjének számonkéréséhez. Ennek előzménye, hogy az EB teljesen váratlanul jelentette be, hogy visszavonja a "Green Claims" törvény tárgyalását, ami felelősségre vonná azokat a vállalatokat, amelyek hamisan hivatkoznak környezetbarát működésre - a Néppárt (EPP), az ECR és a Patrióták kérésére.

Azonban, mint írják, szinte semmi esély nincs rá, hogy a kezdeményezett bizalmatlansági szavazás megbuktatná Ursula von der Leyent. Valószínűleg kellemetlen lesz a bizottság elnökének elmagyarázni, hogy a bírósági határozat ellenére "irrelevanciájuk miatt" nem mutatja be a Pfizer-vezérrel folytatott üzenetváltását, a Politico már végigkérdezte a releváns pártcsaládokat, és mindegyik megerősítette, hogy nem fog részt venni a jobboldal akciójában.

Még ha a parlament 187 EPP-től jobbra ülő képviselőinek mindegyike bizalmatlanságot is szavazna Ursula von der Leyennek, helyzete akkor is megingathatatlan lenne, mivel a Bizottság fennmaradásában érdekelt S&D, EPP és Renew 401 fős többsége kikezdhetetlen.

Címlapról ajánljuk
Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Pályafutása során először Csikós Zsóka lett az év magyar női kajakosa. Bár az idei évnek úgy vágott neki, hogy a világjátékokra akar kijutni, végül nem a maratoni számokban, hanem a rövidebb távokon halmozta az Eb- és vb-érmeket. A Szolnoki Kajak-Kenu Klub versenyzője az InfoRádióban azt mondta: korábban nem mindig értette, miért van akkora mizéria a csapathajók összeállításánál, jövőre azonban már párosban és/vagy négyesben is szerepelne.

Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Moammer el-Kadhafi uralmának 2011-es megdöntése óta polgárháborúról polgárháborúra bukdácsol az észak-afrikai emirátus, a fel-fellángoló konfliktusokba pedig időnként Európa nagyhatalmai is beleállnak, pedig még az Egyesült Államok is tudja: nem jó itt „megégni”. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója beszélt a helyzetről az InfoRádióban, és arról is, mitől is függ, hogy indulnak-e onnan migránsok Európába vagy sem.
VIDEÓ
Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök első alkalommal ismertette azt a húszpontos békekeretet, amelyről Ukrajna és az Egyesült Államok tárgyal, és amely az Oroszországgal kötendő megállapodás alapjául szolgálhat. Az elnök mielőbbi tárgyalásokat sürgetett Donald Trumppal ezeknek az ügyeknek a rendezésére - írja a Reuters hírügynökség. Oroszország és Ukrajna átfogó megnemtámadási megállapodást köt, amelynek betartását űralapú, pilóta nélküli megfigyelőrendszer ellenőrzi. Az Egyesült Államok, a NATO és az európai országok a NATO ötödik cikkelyéhez hasonló, kölcsönös védelmi garanciákat vállalnának Ukrajna felé. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×