Infostart.hu
eur:
385.13
usd:
331.7
bux:
120679.89
2026. január 16. péntek Gusztáv
XIV. Leó pápa a megválasztását követő első Regina coeli (Mennyek Királynője) imádságot mondja a vatikáni Szent Péter-bazilika erkélyéről 2025. május 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Alessandro Di Meo

XIV. Leó: nem szabad hozzászoknunk a háborúhoz

A pápa az emberi méltóság és a nemzetközi jog nevében emlékeztette a politikai felelősöket, hogy a háború minden esetben vereségnek számít..

Az egyházfő a szerdai általános audiencián mondott beszédében hangsúlyozta, hogy az egyház szívét szaggatják a háborús térségekből emelkedő kiáltások. Ukrajnát, Iránt, Izraelt és Gázát említette. XIV. Leó kijelentette: "nem szabad hozzászoknunk a háborúhoz. Ellenkezőleg, vissza kell utasítani a hatalmas és fejlett fegyverek csábítását".

Az egyházfő a II. Vatikáni Zsinat Gaudium et spes (Öröm és reménység) kezdetű lelkipásztori konstitúcióját idézve hangoztatta, hogy a fegyvertechnológia fejlődésével a háborúk mostani borzalmai jóval túlléphetik a múlt kegyetlenségeit. XIV. Leó az emberi méltóságra és a nemzetközi jogra hivatkozva Ferenc pápa szavaira emlékeztette a politikai felelősöket, vagyis arra, hogy a háború mindig vereségnek számít.

Végül XII. Pius pápa mondatait is idézte, melyek szerint a békével semmi nincsen veszve, de minden elveszhet a háborúval.

XII. Pius rádióüzenetének ismert szavairól van szó, amelyet 1939 augusztusában intézett a politikai vezetőkhöz és a népekhez közvetlneül a második világháború kitörése előtt.

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×