Infostart.hu
eur:
351.72
usd:
306.65
bux:
137625.54
2026. június 20. szombat Rafael
Nyitókép: Unsplash

Máris újabb szomorú következményei vannak a parajdi bányakatasztrófának

Ihatatlanná vált a víz több Maros megyei településen. Közben Parajdon az utolsó reményüknél tartanak a helyiek. A Dózsa-bánya környékén kék kígyókként húzódnak az utcákon a gátak. Néhány turista segíteni kívánva tért vissza a településre, de a helyiek tudják, ez nem marad így.

A Maros megyei hatóságok riasztást adtak ki, miután jelentősen megnövekedett a sótartalom a Kis-Küküllő vizében – ez a folyó több település ivóvízellátásának forrása. Ez a parajdi sóbánya vízzel való feltelése miatt történt – tudósított az Erdély TV. Az érintett településeken (Dicsőszentmárton, Csüdőtelke, Bábahalma, Őrhegy, Szászbogács, Magyarsáros, Adámos, Küküllődombó, Magyarkirályfalva, Vámosgálfalva, Szőkefalva, Küküllőpócsfalva, Gyulakuta, Havadtő, Kelementelke) nem állítják le a vízszolgáltatást, de

a víz emberi fogyasztásra, ivásra és főzésre szigorúan tilos, amíg a hatóságok mást nem közölnek.

A víz csak háztartási célokra (mosás, tisztálkodás, WC) használható.

Az Aquaserv és a Maros Vízügyi Igazgatóság növeli a víz sótartalmának (klorid és nátrium) ellenőrzésének gyakoriságát. A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság figyeli a községi kutak és források vízminőségét a sótartalom szempontjából – közölte a Maros megyei Horea Katasztrófavédelmi Felügyelőség.

A Székelyhon helyszíni riportja szerint a lakosság az utolsó reményénél tart. Még a nyárban egy picit reménykednek, de úgy vélik, hogy a turizmus fokozatosan le fog állni. Most még néhányan megállnak vagy visszatérnek a városba, hogy a vásárlással, szállásfoglalással segítsék a helyieket, akik viszont tudják, hogy ez nem tart sokáig, az empátia és a figyelem elmúlik.

Mindemellett a helyiek aggódnak, hogy mi lesz, ha a sóbánya strandja is végleg bezár. Ehhez kapcsolódik, hogy bár az önkormányzati parajdi wellnessközpont nem esik a Dózsa-bánya omlásveszélye maiatt közvetlenül veszélyeztetett övezetbe, a térségben zajló megelőző katasztrófavédelmi intézkedésekhez kapcsolódva az intézmény úgy döntött, hogy június 13-ig zárva tart.

Mint ismert, vasárnap negyvenöt háztartásból telepítették ki az embereket a parajdi sóbánya, pontosabban a wellnessközpont közeléből, miután több helyen is kráterek keletkeztek a bánya tetején. Egy esetleges árhullám ellen is próbáltak védekezni a településen, a „legrosszabb forgatókönyvre” készülve. Hétfői információk szerint nem keletkeztek újabb süllyedések, de a meglévők mérete növekedett.

Címlapról ajánljuk
Szakértő Donald Trump utódlásáról: a két háború és a megélhetési költségek határozzák meg az elnöki ciklus sikerességét

Szakértő Donald Trump utódlásáról: a két háború és a megélhetési költségek határozzák meg az elnöki ciklus sikerességét

A gazdasági növekedés és a két nagyobb nemzetközi konfliktus sikeres lezárása döntheti el Donald Trump amerikai elnök második ciklusának sikerességét – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. Az ELTE emeritus professzora arról is beszélt, hogy kik lehetnek legnagyobb valószínűséggel Trump utódai.

Magyar Péter: Sulyok Tamás alkotmányos puccskísérlete elbukott – videó

„Sulyok Tamás alkotmányos puccskísérlete elbukott. Az alkotmánybírók is kimondták, hogy vége van. Sulyok Tamásnak és Polt Péternek mennie kell” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×