eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 14. szombat Vazul
Hollandia, 2016. június 10.A Holland Biztonsági Testület (Dutch Safety Board) által 2016. június 10-én közreadott kép egy orosz gyártmányú Buk rakéta darabjáról, amely feltehetően a Kelet-Ukrajnában 2014 nyarán lezuhant maláj utasszállító katasztrófáját okozta. A Malaysia Airlines malajziai légitársaság Boeing 777-es utasszállítója 2014. július 17-én zuhant le az oroszbarát ukrajnai szakadárok uralta donyecki területen fedélzetén 298 emberrel. (MTI/EPA/ANP/Onderzoeksraad Voor DeVeiligheid)
Nyitókép: ONDERZOEKSRAAD VOOR DE VEILIGHEID

Lelőtt maláj utasszállító – megvan a felelős

Oroszország a felelős az ukrajnai Donyeck megye fölött lelőtt Malaysia Airlines MH17-es járatának 2014-es katasztrófájáért - mondta ki helyi idő szerint hétfőn az ENSZ légügyi szervezete.

A Malaysia Airlines MH17-es járata Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott 2014 júliusában, amikor lelőtték Ukrajna Donyeck régiója felett. A légikatasztrófában 298 ember vesztette életét.

A Boeing 777 típusú repülőgép lelövésének ügyét Ausztrália és Hollandia terjesztette az ENSZ Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetének (ICAO) kormányzótanácsa elé, amely kimondta, hogy Oroszország megszegte a nemzetközi polgári repülés szabályait.

A 193 tagú ICAO globális repülési szabványokat határoz meg, de nem rendelkezik végrehajtási jogkörrel.

Penny Wong, Ausztrália külügyminisztere nyilatkozatában elmondta: az ICAO tanácsa "megerősítette azt az alapelvet, amely szerint polgári repülőgépek ellen nem szabad fegyvereket bevetni". "Ez történelmi pillanat az igazság, az igazságszolgáltatás és az elszámoltathatóság keresésében az MH17-es járat lezuhanásának áldozatai, valamint családtagjaik és szeretteik számára" - hangoztatta.

Ausztrália üdvözölte a döntést, és megfelelő jóvátételi intézkedéseket meghatározására szólította fel a kormányzótanácsot.

"Felszólítjuk Oroszországot, hogy végre vállalja felelősségét ennek a szörnyű erőszakcselekménynek az elkövetéséért, jogellenes magatartásának következményeit pedig a nemzetközi jog előírásainak megfelelően térítse meg" - mondta a Penny Wong.

"Bár nem enyhíthetjük azoknak a fájdalmát, akik szeretteiket veszítették el, továbbra is mellettük állunk gyászukban, és kitartóan keressük az igazságszolgáltatás módját ezért a szörnyű tettért" - tette hozzá.

Oroszország többször is tagadta az utasszállító lelövése kapcsán felmerült felelősségét. A történteket a Holland Biztonsági Tanács (OVV) volt hivatott feltárni, és 2016-ban arra a megállapításra jutott, hogy a repülőgépet egy Buk 9M38 föld-levegő rakéta semmisítette meg, amelyet Moszkva-barát szakadárok által ellenőrzött területről indítottak. Maga a kilövőállás az Oroszországi Föderáció 53. légvédelmi dandárjának kötelékéből származott, amely aznap érkezett a kilövés helyszínére, majd később visszatért Oroszországba.

2022-ben Hollandiában két oroszt és egy ukrajnai szakadárt ítéltek el távollétükben a gépen tartózkodó 298 ember meggyilkolásáért, és a bíróság azt is kimondta, hogy az ukrajnai szakadárok abban az időpontban Oroszország irányítása alatt álltak.

Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: a nyári edzőmeccsek hangulatát idézheti a klubvilágbajnokság

Szabados Gábor: a nyári edzőmeccsek hangulatát idézheti a klubvilágbajnokság

Főleg az európai csapatok a hátuk közepére sem kívánják az amerikai tornát a hosszú, fárasztó szezon után – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász, akit nem lepne meg, ha az európai klubok látványosan alacsonyabb motivációval lépnének pályára a 32 résztvevős tornán, ami viszont nagy esélyt kínál a trófeaszerzésre a dél-amerikaiaknak.

Megrázó beszámoló Székelyföldről: semmi sem maradt, csak a sírás az út szélén

A 1353-as adományvonal hívásával vasárnap éjfélig lehet csatlakozni a székelyföldi árvízkárosultak megsegítéséhez. Az Ökumenikus Segélyszervezet a segélyprogram újabb elemeként 8 és 12 év közötti, háromszéki gyermekeket táboroztat majd július végén Magyarországon. A szervezet székelyföldi segélyprogramjának vezetője jelenleg is Háromszéken van. Révfalvi Dorottya szerint a gyerekek komoly traumákat szenvedtek el.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×