Infostart.hu
eur:
378.76
usd:
319.58
bux:
0
2026. február 13. péntek Ella, Linda
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2025. január 22-én. Az uniós törvényhozás január 20. és 23. között ülésezik.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Európa-belbiztonsági stratégiát vázolt fel az Európai Bizottság

Új európai belső biztonsági stratégiát mutatott be az Európai Bizottság kedden, a ProtectEU elnevezésű program az európai uniós tagállamok szervezett támogatását és az unió biztonságpolitikai képességeinek megerősítését célozza.

A stratégia részletes munkatervet foglal magában a következő évekre, modernebb jogi eszköztárral, fokozott információmegosztással és a tagállamok közötti megerősített együttműködéssel.

A bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a stratégia bemutatása során elmondta: a cél, hogy az EU hatékonyabban tudjon reagálni az olyan belső biztonsági kihívásokra, mint például az ellenséges államok által támogatott hibrid fenyegetések, a szervezett bűnözés megerősödése és a kibertérben elkövetett bűncselekmények.

Az Európai Bizottság szerint a biztonság megalapozásához a megelőzés kulcsfontosságú: a stratégia ezért megbízható helyzetértékelésre és fenyegetéselemzésre épít, ösztönözve a tagállami hírszerzési adatok megosztását a közös elemzési kapacitásokkal.

A stratégia keretében új jogi és technikai eszközök bevezetésére is sor kerül. Az Európai Unió bűnüldözési koordinációs ügynöksége, az Europol megerősített mandátumot kap annak érdekében, hogy valódi operatív rendőrségi ügynökségként támogassa a tagállamokat. Továbbfejlesztik az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséget (Frontex), az Európai Igazságügyi Együttműködési Ügynökséget (Eurojust) és az Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökséget (ENISA) is.

A bizottság a javaslatban hangsúlyt fektet a hibrid fenyegetésekkel szembeni ellenálló képesség növelésére is, különös tekintettel a létfontosságú infrastruktúra védelmére, a kiberbiztonság megerősítésére és a digitális függetlenség elérésére, ezért kiberbiztonsági törvényt vezet be a felhőszolgáltatások, a távközlés és a szállítási csomópontok védelmére, valamint a külföldi beszállítóktól való függőség csökkentésére.

A stratégia további célja a szervezett bűnözés elleni harc eszköztárának bővítése, és külön figyelmet kap a gyermekek védelme és a kábítószer-kereskedelem elleni fellépés.

A terrorizmus és erőszakos szélsőségesség elleni fellépés részeként új uniós eszköztárat hoznak létre a radikalizáció megelőzésére, valamint megvizsgálják egy uniós szintű terrorfinanszírozás-figyelő rendszer létrehozásának lehetőségét is.

A ProtectEU stratégia az EU külső biztonsági szerepét is megerősítené: stratégiai partnerségek Latin-Amerikával és a mediterrán térséggel, új nemzetközi megállapodások az Europol és az Eurojust részéről, valamint az uniós vízumstratégia biztonsági szempontú átdolgozása is szerepel a tervekben.

Címlapról ajánljuk

Bendarzsevszkij Anton: másfél-két évig elég Ukrajnának az óriáshitel, amit az EU országai vesznek fel

Az Európai Parlament többsége megszavazta az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós közös uniós hitel felvételét és folyósítását Kijev számára. Ukrajnában ezzel elhárult az államcsőd veszélye. Ez egy utolsó utáni mentőöv Ukrajnának, amely már nehezen finanszírozható az eladósodottsága miatt – mondta Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője az InfoRádióban. A pénzt a oktatás, egészségügy és az állam működésére kell költeni, kérdés, hogy mindez mennyire kontrollálható – tette hozzá.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×