Az ukrajnai konfliktus mindinkább a robotok háborújává is változik. Mindkét harcoló fél egyre több és újabb repülő vagy guruló drónt vet be az ellenség megtörésére. Az ukránok ebben némi előnyben vannak, mivel a háború kitörésekor az olcsón és gyorsan beszerezhető robotokkal igyekeztek ellensúlyozni az orosz tüzérség nyomasztó fölényét.
Ezt a lépéselőnyt azonban nehéz megtartani, mert az oroszok gyorsan kidolgozzák a a megfelelő ellenintézkedéseket. Olekszandr Szirszkij éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, hogy Oroszország gyorsan alkalmazkodik Ukrajna drónhadviselési stratégiáihoz, és saját technológiákat fejleszt, többek között száloptikával vezérelt drónokat. Ezekről korábban már az Infostart is beszámolt.
Az ukrán főparancsnok azonban arról is beszélt, hogy hazája hadiipara felgyorsította a drónok fejlesztését és gyártását. Szirszkij tábornok szerint februárban már 22 százalékkal több orosz célpontot semmisítettek meg a drónjaik, mint egy hónappal korábban – idézte a főparancsnokot a Kyiv Independent.
Az angol nyelvű ukrán újság szerint a tábornok arra figyelmeztetett, hogy akár Ukrajna saját forrásainak rovására is, de tovább kell növelni a harci robotok gyártását. Mint mondta: a drónok mentik meg a legtöbb katona életét azzal, hogy
a legkockázatosabb bevetéseket már emberek nélkül lehet végrehajtani.
A kijevi védelmi minisztérium a múlt hónap elején hirdette meg legújabb programját, a Drónvonalat, amelynek az a célja, hogy minél több harcoló egységet tudjanak felderítő és csapásmérő robotokkal ellátni. Ezzel kapcsolatban a főparancsnok valamiféle egységesítést sürgetett, hogy a katonák könnyebben sajátíthassák el a drónok kezelését.
A leggyakrabban használt FPV és a többrotoros, nagy bombázórobotok mellett egészen új kategóriák is megjelentek már az ukrán hadsereg fegyverzetében. A nagy hatótávolságú Paljanicja és Peklo modellek lényegében a cirkálórakéták kategóriájába tartoznak. Ezekről itt írtunk részletesen:
A már harcban is kipróbált stratégiai csapásmérők gyártását mindenképpen fel akarja futtatni a kijevi vezetés. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök utasítást adott arra, hogy 2025-ben legalább 30 ezer ilyen fegyvert gyártsanak.