Az ukrán elnök egészen pontosan "ballisztikus rakétáról" beszélt, de egyre valószínűbb, hogy ez vagy félreértés, vagy rossz fordítás. Az új fegyvert ugyanis hivatalosan rakétadrónnak nevezik, ami teljesen más kategória – írja a The Kyiv Independent. Az angol nyelvű kijevi lap arról is beszámolt, hogy a rakétát gázturbina hajtja, így inkább a cirkálórakétákhoz tartozhat. Az újság szerint a műszaki paraméterek szigorúan titkosak, így sem a fegyver sebességét, sem a hatótávolságát nem tudni. Az előbbire persze a meghajtásból és az időközben megjelent képek alapján a kialakításból is lehet következtetni: valószínűleg a hangsebességnél lassabban repülhet.
A hatótávolságot pedig abból az ukrán listából lehet megbecsülni, ami az új rakétával támadható orosz légitámaszpontokat sorolja fel. Ez alapján nagyjából 600-700 kilométerre lévő célpontokat képes támadni. (Ezt erősítette meg Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal vezetője is a The New Voice of Ukraine című internetes újságnak.)
In the two and a half years of full-scale war, Russia has launched about 10,000 missiles of various types and more than 33,000 glide bombs at Ukraine. Stopping attacks on our cities can be achieved by targeting the carriers of this weaponry—Russian aircraft stationer at military… pic.twitter.com/mzisamRWd8
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 25, 2024
Viszont a rakéta nevét nyilvánosságra hozták: Paljanicjának nevezik, ami egy kemencében sült ukrán cipó. Állítólag azért ezt a nevet választották, mert az oroszok nem tudják helyesen kiejteni, így akár még a kémek leleplezésére is lehetne használni. Aki helyesen mondja a kemencés cipó nevét, az biztosan ukrán.
A United24media kijevi portál arról számolt be, hogy a fegyvert először a múlt hónap végén vetették be a Krím-félsziget egyik orosz támaszpontja ellen. Roman Romanyuk tudósítására hivatkozva a lap azt írta: "Bár nem árulhatjuk el a dróntámadás pontos helyét, de azt megerősíthetjük, hogy a Paljanicja sikeresen eltalálta a célpontját.”
Sajtóértesülések szerint a Paljanicja nem túl nagy, körülbelül 50 kilogrammos robbanófejet hordoz. Ez messze elmarad ugyan egy orosz H-22-es 1000 kilós harci részétől, viszont arra bőven elég, hogy lángba borítson egy üzemanyag-lerakatot vagy olajfinomítót. De még az orosz repülőterek ellen is hatékony lehet, mivel sokkal gyorsabban repül, mint egy drón, így kevesebb időt hagy az ellenségnek arra, hogy értékes harci gépeit áttelepítse. Hírek szerint ilyen Paljanicja okozott komoly rombolásokat az utóbbi időben több orosz katonai reptéren is.
Az Associated Press hírügynökség azt közölte, hogy az új rakétadrón viszonylag olcsónak számít a maga egymillió dolláros darabonkénti árával. Az ukránok ugyanis azt állítják, hogy a Paljanicja nagyjából azonos harcértéket képvisel, mint az amerikai ATACMS harcászati rakéta, ami viszont legalább három és félszer ennyibe kerül.
Persze sok egyéb paraméter mellett azt sem tudni, hogy a két fegyver irányítórendszere mennyiben hasonlíthat egymásra, így nehéz lenne a pontosságukat összemérni. Valami amerikai behatás azért mégis tetten érhető. H. I. Sutton katonai elemző szerint a Paljanicjáról szóló ukrán videóban szerepel néhány olyan filmrészlet is, amiket a Northrop Grumman archívumából kölcsönöztek. Ez esetleg diszkrét utalás lehet arra, hogy az új ukrán rakétadrón megalkotásában amerikai mérnökök is részt vehettek.
A nagy kérdés persze az, hogy miért van szükségük az ukránoknak saját fejlesztésű csapásmérő fegyverre, amikor számos, ehhez hasonló harceszközt kapnak a nyugati szövetségeseiktől. A választ Volodimir Zelenszkij adta meg, amikor arra panaszkodott: a Nyugat nem járul hozzá, hogy az ő fegyvereikkel orosz területeket támadjanak, mert a háború eszkalálódásától tart. Viszont, mint mondta, az ukránoknak létfontosságú, hogy megsemmisítsék azokat az orosz bázisokat, ahonnan az országukat támadó repülőgépeket, rakétákat és drónokat indítják.